Wytwarzanie brykietu z trocin i jego zbyt.
Jednym ze zdecydowanie ciekawszych rozwiązań na zastosowanie dla odpadów tartacznych, czyli wszelkiego rodzaju trocin oraz wiórów, jest wytwarzanie brykietów drzewnych. Jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich tartaków na poszerzenie swojej produkcji, i zwiększenie zyskowności, czy tez dodatkowe oszczędności. W końcu brykiet z wiórów, można bardzo dobrze sprzedać, jak i wykorzystać do własnych celów grzewczych, co wygeneruje dodatkowe oszczędności tartaku. Zobaczmy wobec tego jakie warunki powinny być spełnione, aby w ogóle móc przystąpić do produkcji brykietu z trocin, bowiem nie jest to takie proste, jakby się mogło na pierwszy rzut oka wydawać.
Niezbędne inwestycje w wyposażenie i obiekty.
W pierwszej kolejności, zanim przystąpimy do produkcji brykietu z trocin, trzeba będzie zadbać o odpowiednie pomieszczenia produkcyjne oraz magazynowe, jak również zainwestować w niezbędne w tym przypadku, profesjonalne maszyny do produkcji brykietów. Maszyny można oczywiście bez trudu zakupić, tym bardziej, iż w kraju znajdziemy kilku dobrych producentów tego typu sprzętu. My powinniśmy jednak zająć się przede wszystkim przygotowaniem przestrzeni produkcyjnej oraz magazynowej, która powinna gwarantować dobre warunki do produkcji i składowania gotowego już brykietu. Przestrzeń magazynowa powinna być tutaj sucha, wolna od zanieczyszczeń i posiadać odpowiedni system wentylacji. Brak wentylacji będzie prowadzić do pojawiania się wilgoci, zaś ta, będzie negatywnie wpływać na wartość opałową brykietu i bezpieczeństwo jego użytkowania. Brykiet o wilgotności powyżej 15%, będzie się po prostu gorzej palić, a jednocześnie wydzielać duże ilości pary wodnej, co nie jest dobre dla kotła, czy też kominka, a także dla samego komina. PO prostu brykiet drzewny musi być odpowiednio suchy, aby mógł być bezpiecznie spalany niezależnie od pieca w jakim będzie spalany.
Zbyt i samodzielne wykorzystanie brykietu z trocin.
Najważniejszą zaletą produkcji brykietu jest to, iż materiał wsadowy w tartaku po prostu produkuje się mimowolnie, przy podstawowej produkcji. Potem wystarczy aby brykieciarka przerobiła odpad z produkcji desek i belek na brykiet drzewny i już mamy gotowy produkt. Gotowy brykiet możemy odpowiednio sprzedawać, najlepiej odbiorcom indywidualnym, jak również wykorzystać do własnych celów grzewczych, co przełoży się na oszczędności. Oczywiście warto produkcję uruchomić na takim poziomie, aby poza własnymi celami także udało się sprzedać pewne ilości brykietu, gdyż zagwarantuje to dochód niezbędny do pokrycia kosztów produkcji. Oszczędności związane z ogrzewaniem zaś, możemy zaliczyć już po stronie przychodów związanych z produkcją brykietu. Do tego dochodzą także oszczędności związane z utylizacją trocin, które tutaj przerabiane są na brykiety drzewne, a te z kolei charakteryzują się pewną wartością i brakiem konieczności utylizacji. Jednym słowem produkcja brykietów drzewnych jest bardzo dobrą opcją dla każdego tartaku, który może w ten sposób osiągnąć wyższy poziom zyskowności i wygenerować spore oszczędności.