Wypadnięcie dysku – jakie są przyczyny, objawy i jak leczyć przepuklinę kręgosłupa

wapno-kwiat_21188826Przepuklina kręgosłupa, to choroba, która dotyka coraz to młodszych ludzi, z pewnością znasz ją pod inną nazwą – wypadnięcie dysku. Przepuklina kręgosłupa może wystąpić na całej jego długości, najczęściej jednak dotyczy odcinka lędźwiowego. Przepuklina kręgosłupa to wysunięcie się jądra miażdżystego krążka międzykręgowego poza przestrzeń międzykręgową i ucisk na rdzeń lub nerwy, które od niego dochodzą. Jakie są objawy przepukliny, w jaki sposób ją leczyć i co to jest rwa kulszowa?

Rwa kulszowa

To atak korzonków nerwowych, czyli dotkliwy ból w dole pleców, który paraliżuje cale ciało, dosłownie. Zazwyczaj ból obejmuje okolice lędźwi, ale dokuczać mogą także sploty nerwów w okolicy barku lub uda. Ból ten może sprawiać niedowłady, trudności w poruszaniu się, dlatego należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Rwą kulszową objawia się między innymi właśnie wypadnięcie dysku w odcinku lędźwiowym.

Objawy przepukliny kręgosłupa

Ból, to oczywisty objaw, który będzie pojawiał się w przypadku przepukliny kręgosłupa w każdym jego odcinku. Nasilenie oraz inne objawy zależne są jednak od odcinka w którym powstała przepuklina. Przepuklina kręgosłupowa odcinka lędźwiowego objawia się silnym bólem w krzyżu, promieniujący na biodra oraz nogi. Ból jest silny, utrudnia także poruszanie się, oprócz tego mogą wystąpić mrowienia w nogach, utrata czucia, ale także mniej specyficzne objawy takie jak bóle w podbrzuszu i pachwinach, wzmożone parcie na mocz. Przepuklina odcinka szyjnego objawia się inaczej, ból jest mniejszy, pojawia się także sztywność oraz trudności w wykonywania swobodnych ruchów głową, następnie mrowienie w rękach oraz sztywność, mogą jednak pojawić się również bóle i zawroty głowy oraz rwa barkowa. Przepuklina w odcinku piersiowym sygnalizują bóle promieniujące do żeber, które są mocno wyczuwalne podczas kaszlu, kichaniu oraz śmiechu, oprócz tego mogą pojawić się bóle w klatce piersiowej oraz w okolicy serca.

Przyczyny przepukliny kręgosłupa

Przyczynami przepukliny kręgosłupa mogą być:

  • uraz, który jest skutkiem dźwignięcia jakiegoś ciężaru, ale także w wypadku komunikacyjnym
  • przeciążenie kręgosłupa
  • ciężka praca fizyczna
  • wyczynowe uprawianie sportów
  • osłabienie mięśni grzbietu
  • brak aktywności fizycznej, oraz siedzący tryb życia
  • nieprawidłowe wykonywanie codziennych czynności, np. nie zginanie nóg podczas podnoszenia ciężaru

Leczenie przepukliny kręgosłupa

Leczenie polega na podawaniu środków przeciwzapalnych, ponieważ w miejscu nacisku powstaje stan zapalny oraz obrzęk, następnie gdy ból stanie się mniej dokuczliwy, należy zacząć się ruszać, unikając jednocześnie zbyt długiego stania czy siedzenia, warto także rozpocząć gimnastykę leczniczą pod okiem fizjoterapeuty, po chorobie również, aby uniknąć jej nawrotom. Jeżeli choroba utrudnia Zycie, utrudnia wykonywanie codziennych czynności, może niezbędne być wykonanie operacji przepukliny kręgosłupowej.

Oprócz tego, warto uważać na podnoszenie przedmiotów z ziemi, to co można najlepiej przesuwać po podłodze, spać na twardym materacu z małą poduszką pod głową, a na zapalenie można również przeprowadzić terapie ziołami pomocne przy schorzeniach przepukliny dysku ponieważ zioła również są bardzo dobre, pozwalają zbić ból w naturalny sposób i pozbyć się stanu zapalnego bez konieczności stosowania farmakologii.

Leave a Reply