Wymagający trekking trasą Haute Route.

na szlaku trasą Haute RouteWśród wszystkich wypraw trekkingowych, jedną ze zdecydowanie najtrudniejszych i najbardziej wymagających jest bez wątpienia trekking trasą Haute Route. Jest to trasa wiodąca częściowo na wysokości powyżej 3000 m. n.p.m., z przejściami po lodowcach, wobec czego trzeba być naprawdę dobrze przygotowanym do jej całościowego przebycia. Oczywiście w wariancie mniej wymagającym, można sobie odpuścić turę wysokogórską, toteż połowicznie będzie to trasa przeznaczona dla praktycznie każdego, zaś połowicznie tylko i wyłącznie do najbardziej zaawansowanych i doświadczonych pasjonatów trekkingu wysokogórskiego.

Wymagania na trasie Haute Route.

Jeśli chodzi o wymagania na trasie, to trzeba tutaj przede wszystkim wyszczególnić wyposażenie, bez którego trudno będzie cokolwiek osiągnąć. Bez dobrego sprzętu i odzieży trekkingowej raczej nikt sobie nie poradzi na turze wysokogórskiej. Pominąwszy już kwestie tak podstawowe jak plecak, czy składane kijki, ułatwiające poruszanie się po górskich szlakach, czy też podstawową odzież. Tutaj trzeba będzie zaopatrzyć się dodatkowo w sprzęt bardziej profesjonalny a będzie to:

  • Uprząż dolna – niezbędna do bezpiecznego poruszania się po lodowcach, gdzie przez cały czas trzeba iść we wzajemnym ubezpieczeniu z pozostałymi uczestnikami wyprawy
  • Raki – dopasowane do posiadanego ubawi trekkignowego. Niezbędne właśnie w terenie lodowcowym, jak i w innych ośnieżonych i oblodzonych odcinkach trasy
  • Czekan – bez którego trudno sobie wyobrazić trekking w terenie wysokogórskim, na lodowcach.

Trzeba więc przyznać, iż trekking Haute Route będzie od nas wymagać posiadania sprzętu alpinistycznego, i co najważniejsze, także umiejętności posługiwania się nim. Bez ego niestety, z góry możemy sobie turę wysokogórską odpuścić. Jest to niezbędne wyposażenie, gwarantujące bezpieczeństwo na szlaku.

Przygotowanie do wyprawy na trasę Haute Route.

Jeśli chodzi o pozostałe kwestie związane z przygotowaniem to przede wszystkim warto tutaj nabrać doświadczenia i wprawy w trudnych warunkach. W czasie trekkingu Haute Route, przyjdzie nam nocować na wysokości powyżej 3000 m. n.p.m. a więc kilka dni spędzimy w tak trudnych warunkach. Warto zatem wcześniej, wybrać się na kilka jednodniowych trekkingów o podobnym poziomie trudności i wymagań, co pozwoli nam obyć się z trudnościami jakie czekają nas na szlaku Haute Route, oraz z samym sprzętem alpinistycznym. Dodatkowo warto także zadbać nieco o swoją kondycję i wytrzymałość, a w tym pomogą nam regularne wizyty na siłowni, czy też na pływalni, gdzie z powodzeniem popracujemy nad tymi aspektami.

Podsumowanie

Co prawda jest to trasa wyjątkowo wymagająca, jednakże przez wielu uważana za ukoronowanie ich trekkingowych wojaży, wobec czego wszystkie te przygotowania, warte są swojej ceny. Pokonanie tak trudnej i wymagającej trasy trekkingowej, z całą pewnością każdemu zapewni poczucie spełnienia i pokonania własnych granic wytrzymałości..

Leave a Reply