Upiększamy nasz ogród Różanecznikami.

azalia3Każdy przydomowy ogród zasługuje na to, aby był schludny, czysty, zadbany i przede wszystkim estetyczny. W tym celu stale poszukujemy nowych roślin i rozwiązań, które mogłyby zapewnić jeszcze większy poziom atrakcyjności naszych przydomowych ogrodów. Jednym z takich rozwiązań, które dodatkowo nie wymagają od nas nadmiernych ilości prac pielęgnacyjnych, jest nasadzenie Różaneczników. Są to wieloletnie krzewy z rodziny wrzosowatych, w większości zimozielone, których estetyka potrafi przypaść każdemu do gustu. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej kwestii uprawy tych przepięknych krzewów w naszym ogrodzie, gdyż z cała pewnością sprawdzą się w każdym z nich.

Podstawowe założenia uprawy Różanecznika.

Zanim jednak zdecydujemy się na uprawę tych wspaniałych krzewów w naszych ogrodzie, warto przyjrzeć się nieco bliżej kwestii ich wymagań uprawnych. W pierwszej kolejności musimy zdać sobie sprawę, iż nie wszystkie Różaneczniki będą nadawały się do nasadzenia bezpośrednio w ogrodzie. Jest to wynikiem ich zróżnicowanej odporności na mrozy, a te, jak wiadomo, w naszej strefie klimatycznej, potrafią się dać we znaki niejednej roślinie. Do uprawy ogrodowej więc, musimy wybierać tylko te odmiany, które doskonale radzą sobie nawet z dwudziestostopniowym mrozem. Takich odmian jest stosunkowo sporo, toteż nie powinniśmy mieć trudności z ich wyszukaniem. Zresztą w każdej hurtowni, u każdego dostawcy i sprzedawcy, uzyskamy w tym zakresie niezbędne informacje.

Wymagania Różaneczników w uprawie.

Jeśli będziemy mieć już upatrzone odpowiednie odmiany Różaneczników do uprawy w naszych ogrodach, koniecznością będzie prawidłowe przygotowanie gleby do nasadzenia i wybór stanowiska. Są to dwie najważniejsze kwestie, na które należy zwrócić uwagę, bowiem potem, w zasadzie poza podlewaniem nie będziemy musieli prowadzić jakichkolwiek prac pielęgnacyjnych z Różanecznikami.
Gleba do uprawy Różaneczników powinna charakteryzować się kwaśnym odczynem pH na poziomie 5-6,5. Praktycznie każda hurtownia z Różanecznikami bez problemu dostarczy nam odpowiednie mieszanki, aczkolwiek istnieje możliwość jej samodzielnego przygotowania. W tym celu należy zmieszać w równych proporcjach trzy składniki:

  • Nie odkwaszony torf
  • Glebę ogrodniczą
  • Korę sosnową.

Tak przygotowana mieszanka będzie spełniać podstawowe wymagania każdego Różanecznika
Stanowisko do uprawy Różaneczników powinno być odpowiednio zacienione i gwarantować spory poziom wilgotności. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór stanowiska w sąsiedztwie większych krzewów i drzew ozdobnych. Idealnym sąsiadem będzie tutaj na przykład miłorząb japoński, bowiem charakteryzuje się on głębokim systemem korzeniowym, który nie będzie kolidować z płytkim systemem korzeniowym Różaneczników.

Podsumowanie

Widzimy więc bardzo wyraźne, iż uprawa Różaneczników w naszych przydomowych ogrodach nie powinna dla nikogo stanowić większych problemów. Jest ona na tyle łatwa i prosta, iż nawet mało doświadczeni ogrodnicy powinni bez problemów sobie z nią poradzić.

Leave a Reply