Ubezpieczenie gospodarstwa rolnego.
Prowadzenia gospodarstwa rolnego to bardzo poważne i wymagające zajęcie, tym bardziej, iż w niektórych przypadkach, na rolnikach będą spoczywać spore zobowiązania. Najważniejsze jednak będzie znaleźć odpowiednie źródła finansowana bieżącej pracy całego gospodarstwa, aby działalność rolnicza była w pełnym zakresie opłacalna. Zobaczmy jednak z bliższa, jak to wszystko wygląda, i jakie obowiązki spoczywają na osobach fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne. Przekonajmy się, iż nie jest to wcale takie proste zajęcie, jakby się to na pierwszy rzut oka mogło wydawać.
Kogo dotyczą obowiązkowe ubezpieczenia rolnicze?
Poza wieloma różnymi trudnościami związanymi w prowadzeniem gospodarstwa rolnego, trzeba także zwrócić uwagę na kwestie obowiązkowych ubezpieczeń rolniczych. Ustawodawca bardzo precyzyjnie określił wymagania w tym zakresie, i zgodnie z przepisami, obowiązkowym ubezpieczeniom rolniczym podlega każda osoba fizyczna prowadząca gospodarstwo rolne o powierzchni powyżej jednego hektara, odprowadzająca pełną składkę z tytułu prowadzenia działalności rolniczej. Zwolnienie z obowiązkowego OC gospodarstwa rolnego przysługuje Spółdzielniom Rolniczym, Spółkom Skarbu Państwa i Spółkom Akcyjnym, które ubezpieczenia opłacają zgodnie z odrębnymi przepisami.
Na co rolnikowi ubezpieczenie OC?
Zdawać by się mogło, iż polisa ubezpieczenia rolniczego raczej nie będzie zanadto przydatna większości rolników, niemniej jednak okazuje się, iż jest zupełnie inaczej. W wielu przypadkach, w toku prowadzenia działalności rolniczej, sam rolnik, lub też jego pracownik, może zupełnie przypadkowo wyrządzić szkodę osobom trzecim, które będą domagać się zadośćuczynienia. W przypadku niskich kwot nie będzie problemu, ale jeśli pojawią się większe kwoty, to już będzie to stanowić poważny problem dla płynności finansowej gospodarstwa. W takich wypadkach ubezpieczenie jest jednym z najlepszych rozwiązań, bowiem jakiekolwiek koszty roszczeń osób poszkodowanych, pokrywać będzie w pełni ubezpieczalnia.
Dodatkowo warto także pomyśleć o ubezpieczeniu które zagwarantuje wsparcie finansowe w razie negatywne wpływu działania sił atmosferycznych. Bardzo często burze czy też wichury są w stanie zupełnie zniszczyć budynki należące do gospodarstwa, a ich odbudowa bez wsparcia finansowego jest niezwykle trudna i kłopotliwa. W takim przypadku ubezpieczenie OC budynków rolnych będzie również korzystnym rozwiązaniem, bowiem pozwoli na skuteczne zniwelowanie poniesionych strat i odbudowę zniszczonego przez siły przyrody gospodarstwa. Dzięki temu nie trzeba będzie ani ograniczać działalności, ani też jej wstrzymywać przez wzgląd na brak pewnych zdolności produkcyjnych. Jednym słowem ubezpieczenia rolnicze nie stanowią niczego złego, a raczej stworzono je z myślą o bezpieczeństwie rolników.