Substancje szkodliwe dla naszych włosów
Rozpatrując temat wpływu różnego rodzaju substancji na gęstość i zdrowie włosów, zwykle brane pod uwagę są te, które działają pozytywnie – wzmacniają i odbudowują, a także przeciwdziałają ich wypadaniu. Warto jednak rozważyć tę sprawę również od drugiej strony i zobaczyć, jakie substancje przyczyniają się do pogorszenia stan struktur włosa, a w skrajnych przypadkach – do trwałego wyłysienia.
Łysienie polekowe
Jest związane z negatywnym działaniem przyjmowanych środków leczniczych.. W wielu przypadkach problem z utratą włosów kończy się krótko po zakończeniu farmakoterapii, jednak zdarzają się sytuacje, kiedy wyłysienie (przynajmniej częściowe) jest efektem trwałym. Podczas łysienia polekowego, obserwujemy równomierną utratę włosów na całej głowie. Stopień zaawansowania tego uciążliwego efektu ubocznego zależy od indywidualnych uwarunkowań, a przede wszystkim od zażywanej substancji.
Poszczególne środki mogą zakłócać prawidłowe funkcjonowanie włosa w anagenicznym, katagenicznym lub telogenicznym etapie rozwoju. Od tej kwestii zależą przewidywania na temat tego, po jakim czasie od zażycia leku mogą wystąpić te negatywne objawy, oraz rokowania – jak długo objaw się utrzyma, jakie jest ryzyko, że pozostanie trwale. Łysienie anagenowe dotyczy najczęściej pacjentów onkologicznych, przechodzących radio i chemioterapię, z kolei z kolei łysienie teologenowe zdarza się przede wszystkim podczas terapii lekami z grupy kardiologicznych (betablokery, heparyna), sterydowych i przeciwdepresyjnych (między innymi SSRI i trójpierścieniowe). Jest to skutek uboczny, który może wystąpić również podczas leczenia dolegliwości dermatologicznych – np. łuszczycy lub cięższej postaci trądziku, a także w czasie farmakoterapii pacjentów zakwalifikowanych do przeszczepu.
W sytuacji wystąpienia trwałych (utrzymujących się co najmniej kilka miesięcy od zakończenia leczenia) efektów w postaci częściowego lub całkowitego wyłysienia, warto rozważyć przeszczep włosów, będący skutecznym rozwiązaniem tego problemu.
Substancje zawarte w kosmetykach i szamponach
Paradoksalnie, do przerzedzenia włosów mogą również przyczynić się nieodpowiednie produkty do pielęgnacji, takie jak szampony i żele pod prysznic. Efekt który powodują, jest mniej wyraźny niż w przypadku leków, jednak osoby mające problem z łysieniem, powinny uważać na składniki takie jak siarczany SLS, które podrażniają skórę głowy, a także na silikony i konserwanty – np. popularna Methylisothiazolina (MIT). Warto wybierać środki o jak najwyższej zawartości substancji pochodzenia naturalnego.
San-Medical to klinika oferująca usługi z zakresu medycyny estetycznej, a także skuteczny przeszczep włosów według najnowocześniejszych metod. Zapraszamy na stronę https://www.san-medical.pl/