Sprzedam samochód używany i kwestia licznika

Czy da się ustalić ze 100% pewnością że w samochodzie licznik został przekręcony? Czy jeśli po dokonaniu transakcji okaże się że majstrowano przy liczniku można od transakcji odstąpić? Czy sprzedając samochód którego nie jesteśmy pierwszym właścicielem musimy dopełnić jakichś formalności związanych ze stanem licznika i poinformowaniem o nich nabywcy?

Wydawałoby się że odpowiedź na te pytania jest banalna ? warto ją jednak znać, umieszczając w Internecie ogłoszenie typu ?sprzedam auto?.

Przede wszystkim, nigdy i w żadnym wypadku, kupując samochód używany nie możemy mieć pewności ze licznik nie został przekręcony. Specjaliści umieją tego dokonać zarówno na tradycyjnym, jak i elektronicznym liczniku i to w taki sposób że nie zostają żadne ślady. W efekcie nikt nie podejmie się ekspertyzy, która przekręcenie bądź jego brak potwierdzi na 100%. Z tego powodu, jeśli sami kupiliśmy auto używane, a teraz zamierzamy je sprzedać to możemy jedynie zapewnić kupującego że dane o przebiegu, które zawarliśmy w ogłoszeniu ?sprzedam samochód? są zgodne z naszą wiedzą o samochodzie i naszą wiarą w to, że licznik nie był przekręcony jeszcze zanim my nabyliśmy samochód. Takie zdanie nie zaszkodzi w transakcji a zabezpieczy nas przed ewentualnymi roszczeniami nabywcy w sytuacji w której okazałoby się, że jest on w stanie dowieść że stan licznika w samochodzie był poprawiany.

Leave a Reply