Sprawna i wydajna eksploatacja kabin lakierniczych.

Filtr_kieszeniowyWarsztat lakierniczy w celu osiągnięcia maksymalnego poziomu jakości realizowanych prac lakierniczych powinien zapewnić sobie jak największy poziom oczyszczenia atmosfery pomieszczeń roboczych ze wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń lotnych. Te mogą bowiem skutecznie obniżyć poziom jakości i trwałości nakładanych powłok lakierniczych. Niezbędna będzie więc szczelna izolacja pomieszczenia oraz jego wentylacja, co w wielu przypadkach może się okazać dość kłopotliwe. Rozwiązaniem będzie tutaj zastosowanie odpowiednio dopasowanych do konkretnych zadań kabin lakierniczych, które stanowią swego rodzaju zmniejszone pomieszczenia, w stu procentach szczelne ze sprawnym systemem wentylacji i filtracji powietrza. Zobaczmy zatem jak wygląda w praktyce korzystanie z kabin lakierniczych.

Typowa kabina lakiernicza.

Niemal każda kabina lakiernicza, to po prostu coś w rodzaju dodatkowego garażu, do którego bez trudu można wjechać pojazdem samochodowym. Najczęściej jednak zaś wjeżdżają do niej wózki z przygotowanymi do lakierowania elementami. Kabina jest wyjątkowo szczelna i jednocześnie zaopatrzona we własny system wentylacyjno oczyszczający, dzięki czemu powietrze wprowadzane do jej wnętrza jest całkowicie czyste. Oczywiście trzeba będzie systematycznie w toku eksploatacji kabiny wymieniać odpowiednio dopasowane filtry do kabin lakierniczych, które przechwytują wszystkie zanieczyszczenia, zarówno w powietrzu wprowadzanym do wnętrz kabiny, jak i w powietrzu z niej odprowadzanym (mgiełka lakiernicza). We wnętrzu kabin lakierniczych znajdziemy wszystkie niezbędne przyłącza chociażby na sprężone powietrze, które pozwalają nam na bezproblemowe korzystania z pistoletów wysokociśnieniowych, bez konieczności wprowadzania do wnętrza dodatkowych kompresorów. Generalnie rzecz ujmując, można tutaj powiedzieć, iż tego typu kabiny przeznaczone są głównie do warsztatów zajmujących lakiernictwem samochodowym, gdzie wymagane jest wykonanie nawierzchni lakierowanych o bardzo wysokiej precyzji, aczkolwiek przydatnym rozwiązaniem będą także w innych przypadkach.

Pozostałe zalety stosowania kabin lakierniczych

Przede wszystkim trzeba tutaj zwrócić uwagę na fakt, iż w przypadku, kiedy proces lakierniczy realizowany jest wewnątrz szczelnej kabiny, cała pozostała powierzchnia warsztatu nie jest zanieczyszczona mgiełką lakierniczą, dzięki czemu pozostałe prace warsztatowe mogą być realizowane w tym samym pomieszczeniu w którym zamontowana jest kabina lakiernicza. Znacznie ogranicza to niezbędną na warsztat powierzchnię i w sumie wykorzystuje precyzyjnie tę, która jest już dostępna. Można nawet powiedzieć, iż upraszcza też cały proces technologiczny, bowiem przygotowywanie elementów do prac lakierniczych może być realizowane w bezpośrednim sąsiedztwie kabiny lakierniczej, toteż transport i czas niezbędny na jego przeprowadzenie jest tutaj ograniczony do niezbędnego minimum. Można więc powiedzieć, iż zastosowanie kabin lakierniczych to rozwiązanie wyjątkowo korzystne, które warto mieć na względzie prowadząc swoją działalność tego rodzaju.

Leave a Reply