Spawanie dużych elementów stalowych.

Spawanie dużych elementów stalowych.

Prawidłowe spawanie dużych elementów stalowych, wymaga zastosowania odpowiedniego wyposażenia na stanowisku spawalniczym. Chodzi tutaj głównie o zapewnienie sobie możliwości sprawnego i bezpiecznego manipulowania tego typu dużymi elementami. Aby to zrealizować, niezbędne będzie wyposażenie stanowiska spawalniczego w profesjonalne pozycjonery do spawania. Są to masywne urządzenia, które pozwalają na zamontowanie spawanego elementu na swoim stole roboczym a następnie na jego uniesienie i manipulowanie. Dzięki temu, możliwe jest sprawne wykonanie wszystkich spoin, bez konieczności ciągłego obracania elementem przy pomocy suwnicy przemysłowej.

Bezpieczne spawanie dużych elementów stalowych.

Przede wszystkim należy tutaj zwrócić uwagę na fakt, iż pozycjoner spawalniczy na stanowisku będzie zapewniał podniesienie poziomu bezpieczeństwa realizowanych prac spawalniczych. Dlatego też, tego typu inwestycje uważane są za bardzo zasadne i wartościowe. Możliwe jest zastosowanie pozycjonerów o różnych parametrach technicznych i konstrukcji. W zasadzie, to trzeba tutaj prawidłowo dopasować pozycjoner do rodzaju spawanych elementów. W każdym bowiem przypadku będziemy musieli spełnić inne warunki, aby spawanie danego elementu było w stu procentach bezpieczne.

Koszty zakupu pozycjonerów spawalniczych.

Na rynku znajdziemy pozycjonery do spawania, o zróżnicowanych parametrach, zapewniające nam możliwość unoszenia i manipulowania elementami stalowymi o różnej masie. Zakup tego typu urządzeń w każdym razie stanowić będzie dość spory wydatek. Najmniejsze pozycjonery, o nośności do 10 kg będziemy w stanie zakupić za około 1-2 tys. PLN. Znajdziemy jednakże również manipulatory spawalnicze o udźwigu do kilku nawet ton, których cena będzie już kształtować się na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Tego typu sprzęt jest już bardzo specjalistyczny, a sam zakup to nie koniec inwestycji. Trzeba będzie jeszcze zadbać o transport i montaż i na stanowisku, co także pochłonie sporo gotówki.

Rodzaje stosowanych pozycjonerów spawalniczych.

Obecnie możemy znaleźć dość sporo różnych typów pozycjonerów spawalniczych, które różnią się od siebie nie tylko nośnością, ale przede wszystkim możliwościami manipulacji. Do najpopularniejszych, najczęściej stosowanych pozycjonerów należy tutaj zaliczyć:

  • Pozycjonery pantograficzne
  • Pozycjonery kolumnowe
  • Pozycjonery dwukolumnowe
  • Pozycjonery nożycowe

Poza tym, znajdziemy całą gamę pozycjonerów specjalistycznych, dopasowywanych każdorazowo do konkretnych zadań. Kupując taki pozycjoner, trzeba w pierwszej kolejności przygotować specyfikacje realizowanych prac spawalniczych a następnie zamówić wykonanie pozycjonera. Będzie on dopasowany precyzyjnie do konkretnego rodzaju robót spawalniczych. Dzięki takiemu podejściu, spawanie dużych elementów stalowych, stanie się o wiele prostsze i przede wszystkim bezpieczniejsze.

Leave a Reply