Różaneczniki i ich uprawa w przydomowym ogrodzie.

Różaneczniki i ich uprawa w przydomowym ogrodzie.

Różaneczniki to bardzo ładne i estetyczne rośliny z rodziny wrzosowatych. Są to rośliny zimozielone, a więc nawet o tej porze roku, zapewnią w naszych ogrodach nieco zieleni. Co jednak dla nas najważniejsze, to są to rośliny o niezbyt dużych wymaganiach pielęgnacyjnych. Skutkiem tego, nie musimy zanadto przejmować się jakimikolwiek pracami. Istotne w tym przypadku jest jednak prawidłowo przygotowanie uprawy. Pod tym bowiem względem Różaneczniki będą stawiać przed nami pewne wymagania.

Jak uprawiać Różaneczniki w naszych ogrodach?

Przede wszystkim musimy powiedzieć sobie, iż Różaneczniki, ale także Azalie, występują w wielu odmianach. Co najważniejsze, tylko niektóre z nich będą nadawały się do uprawy ogrodowej. Chodzi nam o to, iż w naszym kraju mamy do czynienia z dość mroźnymi zimami, a nie wszystkie odmiany Różaneczników będą w stanie sobie z takimi warunkami poradzić.

Tak więc, do uprawy ogrodowej wybieramy jedynie te Różaneczniki, które charakteryzują się mrozoodpornością nawet do dwudziestu stopni Celsjusza poniżej zera. Pozostałe odmiany możemy uprawiać jedynie w donicach, co pozwoli nam je schować przed mrozem w pomieszczeniach gospodarczych. Kiedy zaś skończy się zima i przestaną pojawiać się wiosenne przymrozki, będziemy mogli je z powodzeniem wystawić znowu do ogrodu.

Gleba oraz stanowisko nasadzenia.

Bardzo ważną kwestią jest także gleba oraz stanowisko nasadzenia. Musimy zdać sobie sprawę z tego, iż Różaneczniki mają w tym zakresie swoje upodobania. Jeśli je spełnimy, dostaniemy w nagrodę piękne rośliny i kwiaty w okresie kwitnienia.

  • Gleba do uprawy Różaneczników – w zasadzie każda hurtownia z Różanecznikami będzie w stanie dostarczyć nam właściwą glebę do uprawy Różaneczników. Powinna ona charakteryzować się kwaśnym odczynem pH. W razie konieczności możemy ją przygotować samodzielnie. Wystarczy zmieszać ze sobą w równych proporcjach kompost, nie odkwaszony torf oraz korę sosnową i mieszanka jest gotowa.
  • Stanowisko nasadzenia – powinna zapewniać nieco zacienienia i osłonięcia, bowiem Różaneczniki uwielbiają wręcz takie warunki. Dobrym pomysłem jest więc nasadzenie w sąsiedztwie innych drzew i krzewów. Bardzo dobrym sąsiadem dla Różaneczników jest na przykład miłorząb japoński.

Podsumowanie.

Śmiało więc możemy powiedzieć, iż domowa hodowla Różaneczników nie jest niczym skomplikowanym i wymagającym. Nawet początkujący pasjonaci ogrodnictwa poradzą sobie z uprawą roślin takich jak Różaneczniki. Szczególnie ze względu na fakt, iż nie mają one jakichkolwiek, większych wymagań pielęgnacyjnych. Wystarczy prawidłowo przygotować uprawę i nasze Różaneczniki będą wspaniale rosnąć i cieszyć nasze oczy i nozdrza w okresie kwitnienia.

Leave a Reply