Różanecznik w przydomowym ogrodzie.
Wśród wielu różnorodnych rozwiązań w zakresie poprawy estetyki naszego przydomowego ogrodu, jednym ze zdecydowanie najciekawszych i zarazem wymagających od nas zdecydowanie najmniej uwagi i poświęconego czasu, jest bez wątpienia nasadzenie Różaneczników. Są to bardzo estetyczne rośliny, krzewy, z rodziny wrzosowatych, których uprawa jest stosunkowo mało wymagająca, zaś efekty zdecydowanie dobre i bardzo estetyczne. Przyjrzyjmy się wobec tego nieco bliżej kwestii uprawy różaneczników w naszych przydomowych ogrodach, bowiem może się to okazać rozwiązaniem wręcz idealnym w zakresie podniesienia poziomu estetyki ogrodu.
Wymagania w zakresie uprawy Różaneczników.
Przede wszystkim powinniśmy sobie zdać sprawę z tego, iż Różaneczniki, mimo iż są ogólnie rzecz biorąc mało wymagające to jednak swoje wymagania mają. Do najważniejszych należy tutaj zaliczyć kwestie związane z doborem stanowiska oraz z prawidłowym przygotowaniem gleby do uprawy. W tym celu należy zasięgnąć nieco wiedzy, bowiem im lepiej podejdziemy do tego zagadnienia, tym lepiej nasze Różaneczniki będą w następnych latach rosnąć, osiągając okazałe rozmiary i wysoki poziom estetyki. Tak więc, w zakresie przygotowania stanowiska dla uprawy Różaneczników należy przede wszystkim pamiętać iż rośliny te, tak samo jak zresztą wszystkie Rhododendrony, wymagać będą od nas przygotowania stanowiska zacienionego o sporym poziomie wilgotności. Najlepszym wyborem będzie zagwarantowanie stanowiska w sąsiedztwie większej rośliny ogrodowej, która przyniesie sporą ilość cienia. Warto jednakże pamiętać, aby była to roślina o głębokim systemie korzeniowym, który nie będzie kolidować z płytkim systemem Różaneczników. W przeciwnym bowiem razie, bardzo łatwo doprowadzimy do sytuacji, w której, nasze Różaneczniki nie będą miały dostępu do wody i składników mineralnych zawartych w glebie.
W zakresie przygotowania gleby, to w zupełności wystarczające jest przygotowanie mieszanki składającej się w równych proporcjach z gleby ogrodowej, nie odkwaszanego torfu, oraz kory sosnowej. Będzie to mieszanka zapewniająca Różanecznikom idealny poziom pH gleby, oraz przepuszczalność, aby mogły dobrze się czuć i osiągać odpowiednio wysokie rozmiary.
Pozostałe czynności związane z uprawą Różaneczników.
Oczywiście poza samym przygotowaniem gleby do uprawy Różaneczników koniecznością będzie pamiętanie o prawidłowej ich pielęgnacji. w pierwszej kolejności trzeba będzie jednak dobrze dobrać odmianę, aby była ona w stanie skutecznie przetrwać nasze warunki klimatyczne. W zasadzie, w tym celu najlepsza będzie hurtownia z różanecznikami w której będziemy mogli sprawdzić które odmiany odporne są na wysokie mrozy, a które niestety nie i będą wymagać uprawy doniczkowej, aby w razie konieczności schować je do pomieszczenia gospodarczego na sezon zimowy. W każdym bądź razie, zdecydowana większość odmian Różaneczników będzie bardzo dobrze sobie radzić w naszej strefie klimatycznej, toteż nie powinniśmy mieć większych problemów z prawidłowym doborem tego typu roślin do naszego ogrodu.