Różanecznik w przydomowym ogrodzie.
Uprawa Różanecznika w przydomowym ogrodzie to jedno z ciekawszych rozwiązań estetycznych, zapewniających nam brak wygórowanych wymagań w zakresie pielęgnacyjnym. Jedynym wymaganiem do osiągnięcia odpowiednich efektów uprawy będzie tutaj kwestia starannego doboru poszczególnych odmian roślin, oraz przygotowanie dla nich odpowiedniej gleby, czy też wybór stanowiska uprawnego. Poza tymi kwestiami, Różaneczniki są bardzo mało wymagającymi roślinami, toteż w toku ich uprawy, naprawdę nie musimy zajmować się żadnymi specjalnymi czynnościami, poza tradycyjnymi dla wszystkich roślin, czyli podlewaniem, usuwaniem chwastów, czy też starych, zeschniętych gałęzi.
Wybieramy odpowiednie odmiany Różaneczników do uprawy ogrodowej.
Różaneczniki to bardzo rozległa rodzina roślin, w której znajdziemy wiele różnorodnych odmian. Niektóre z nich niestety nie będą nadawały się do uprawy ogrodowej w naszej strefie klimatycznej, przede wszystkim przez wzgląd na niską odporność na mróz. Musimy zaś pamiętać, iż zima w naszym kraju potrafi dokuczyć a ponad dwudziestostopniowy mróz potrafi trzymać nawet przez kilka tygodni. Dlatego też, tutaj będziemy musieli zwracać uwagę przede wszystkim na odmiany mrozoodporne, które przetrwają w tak trudnych warunkach zimę i będą w stanie na wiosnę się odrodzić do życia, niczym feniks z popiołów. Z cała pewnością znajdziemy takich odmian stosunkowo sporo, toteż nie powinniśmy mieć zbyt wielkich z tego tytułu problemów. Generalnie nawet można przyjąć założenie, iż co najmniej połowa odmian będzie się nadawać do uprawy ogrodowej w naszej strefie klimatycznej, toteż pozostaje nam jedynie zadbanie o wybór spomiędzy nich roślin, które będą zadowalać nas jednocześnie w zakresie estetycznym.
Przygotowanie stanowiska dla Różaneczników.
Osobnym zagadnieniem będzie tutaj kwestia przygotowania się do uprawy, bowiem trzeba będzie wybrać idealne miejsce na stanowisko uprawne, jak również przygotować je pod względem glebowym. Stanowiskiem praktycznie idealnym będzie sąsiedztwo większego drzewka lub krzewu ozdobnego, które zagwarantuje nam odpowiedni poziom zacienienia, który każdy Różanecznik bardzo lubi. Do tego musimy zadbać o to, aby gleba charakteryzowała się stosunkowo skwarnym odczynem. Najlepszym przedziałem jest tutaj zakres pH od 5 do 6,5, w zależności od konkretnych wymagań danej odmiany krzewu. Mieszanką idealnie spełniającą te wymagania jest równa proporcja nie odkwaszonego torfu, gleby ogrodniczej, oraz kory sosnowej. Tak przygotowaną gleba należy w miejscu nasadzenia wysypać dość sporych rozmiarów dół, aby warunki glebowe były dopasowane do potrzeb uprawianych Różaneczników na dość sporej powierzchni.
Generalnie rzecz więc ujmując, możemy przyjąć założenie, iż Różaneczniki będą roślinami o niewielkich wymaganiach w zakresie pielęgnacji, aczkolwiek o pewnych wymogach odnośnie przygotowania do uprawy. Sprawia to, iż są to rośliny stosunkowo popularne w naszym kraju, choć nie wszyscy decydują się na ich uprawę.