Profesjonalne maszyny do brykietowania i ich eksploatacja.

01-sklad-materialu (800x440)Dotychczas prowadzenie warsztatu stolarskiego czy też tartaku generowało ogromne wręcz ilości nie zagospodarowanych wiórów i trocin. Były one traktowane jako odpad i szukano rozwiązań na ich pozbycie się. Czasem po prostu były odkupywane przez rolników, którzy wykorzystywali je do wyściełania grządek między roślinami uprawnymi w celu zapewnienia większej czystości. Jednakże jest to zastosowanie zupełnie marginalne. Obecnie zaś, pojawiła się okazja aby trociny i wióry przetwarzać w brykiet drzewny. Inwestując w odpowiednie maszyny do brykietowania, będzie możliwe nie tylko pozbywanie się odpadu na bieżąco, ale jeszcze generowanie z tego tytułu dochodu poprzez sprzedaż brykietu drzewnego, czy też zastosowanie go do własnych celów grzewczych.

Przygotowanie niezbędnej infrastruktury do produkcji brykietu drzewnego.

Jak już wspomnieliśmy, aby możliwe było przetwarzanie odpadów produkcyjnych w brykiet drzewny, niezbędne będą pewne inwestycje. Przede wszystkim trzeba będzie przygotować odpowiednie pomieszczenia magazynowe oraz produkcyjne. Powinny one być bardzo dobrze wentylowane i zabezpieczone przed wilgocią. Oczywiście można zaadaptować istniejące już zabudowania, ale trzeba pamiętać o ich izolacji i wentylacji. Jest to bardzo ważne, bowiem jeśli wióry i trociny będą zbyt wilgotne, nie będzie możliwe ich prawidłowe przetwarzanie w brykiet drzewny. W toku produkcji, maszyny do brykietowania będą prasować pod wpływem wysokiej temperatury materiał wsadowy i wyciskać z niego żywicę, jednocześnie zmniejszając jego objętość. Żywica w tym przypadku jest ekologicznym lepiszczem do brykietu. Jeśli zaś w składzie znajdzie się zbyt duża ilość wody, będzie ona negatywnie wpływać na wiązanie brykietu. Będzie się on po prostu rozpadać już na etapie magazynowania, a to jest po prostu kwestią niedopuszczalną.

Jakie maszyny do brykietowania zakupić?

Oczywiście równie ważne będzie to, jakie maszyny do brykietowania będziemy chcieli zakupić. Jest to stosunkowo spora inwestycja, ale w przypadku dużych ilości własnego materiału do przerobienia, może się to okazać opłacalną inwestycją. Jest też możliwe zakupu maszyn do brykietowania na rynku wtórnym, aczkolwiek nie zawsze jest to rozwiązaniem korzystnym. Czasami warto wydać większe pieniądze na maszynę nową i mieć pewność serwisu gwarancyjnego i jakości. W przypadku maszyn z rynku wtórnego niestety na gwarancje liczyć nie możemy. Wybierając maszyny do brykietowania powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich wydajność. Powinna ona być skorelowana z naszą produkcją wiórów, trocin i zrębków. Nie ma sensu inwestować w wydajną maszynę, która będzie pracować na 20% możliwości, bo nie zapewnimy więcej materiału. O wiele lepiej jest tak dobrać maszyny, aby mogły pracować na 80-100% możliwości. To sprawi, iż inwestycja będzie się szybko zwracać, a nasz materiał wsadowy będzie zużywany na bieżąco, bez żadnych przeskoków.

Leave a Reply