Produkcja brykietu z trocin.

Produkcja brykietu z trocin.

Produkcja brykietu z trocin jest procesem wymagającym przede wszystkim wysokich nakładów inwestycyjnych. Samo wytwarzanie brykietu nie jest niczym skomplikowanym. Wystarczy zadbać o odpowiednie przygotowanie surowca, i można osiągnąć bardzo duży poziom wydajności w produkcji. A warto, bowiem brykiet staje się coraz bardziej popularnym materiałem opałowym, stosowanym zarówno w piecach kominkowych, jak i w odpowiednich kotłach grzewczych. Jest to także materiał ekologiczny, co sprawia, iż jego spalanie nie wpływa tak negatywnie na naszą atmosferę. Sprawdźmy więc jak wygląda produkcja brykietu z trocin, i jakie należy warunki spełnić, aby wytwarzać dobry jakościowo brykiet.

Czy produkcja brykietu z trocin jest opłacalna?

To oczywiście będzie uzależnione od wielu czynników, ale z reguły jest to bardzo opłacalna inwestycja. Wynika to głównie z tego, iż trociny, są tutaj w dużej mierze odpadem z produkcji tartacznej i stolarskiej, a więc mogą być pozyskiwane w stosunkowo przystępnych kosztach. W wielu przypadkach, trzeba jedynie zadbać o regularny odbiór trocin i ich transport, a sam materiał jest całkowicie darmowy. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie zagwarantować sobie przystępnego cenowo materiału wsadowego do produkcji, to może się okazać, iż produkcja brykietu z trocin przestanie być opłacalna. Kwestią kluczową będzie więc umiejętne pozyskiwanie surowca, który w tym przypadku będzie stanowić największy koszt produkcyjny.

Pomieszczenia produkcyjne i magazynowe.

Bardzo ważnym aspektem, od którego zależny produkcja brykietu z trocin, jest odpowiednie przygotowanie pomieszczeń produkcyjnych oraz magazynowych. Chodzi tutaj głównie o kwestie ich izolacji przed dostępem wilgoci, która jest największym wrogiem produkcji brykietu. Mokry surowiec po prostu nie nadaje się do przetworzenia na brykiet. Pomieszczenia te powinny być więc izolowane, ogrzewane i wentylowane, tak, aby materiał nie wilgotniał a raczej jeszcze bardziej dosychał. Można także przygotować odrębne pomieszczenie suszarni, gdzie będzie trafiać w pierwszej kolejności surowiec wyjątkowo zawilgocony.

Maszyny do wytwarzania brykietu.

Właściwa produkcja brykietu z trocin jest możliwa dzięki odpowiednim maszynom. Są to nowoczesne brykieciarki, zapewniające wysoki poziom wydajności pracy, jak również możliwość wytwarzania brykietu o dowolnych kształtach. W produkcji obecnie znajdują się klasyczne brykiety, większe kostki, jak również wałki o różnej średnicy i długości. Dzięki temu, brykiet z trocin można spalać w różnych systemach grzewczych, co przyczynia się do jego jeszcze większej popularności. Obecnie, najlepsze rozwiązania w zakresie maszyn do produkcji brykietu, dostarcza firma Briklis, której urządzenia sa wykorzystywane w większości polskich fabryk.

Podsumowanie.

Możemy więc powiedzieć, iż produkcja brykietu z trocin, jest procesem niezbyt wymagającym, aczkolwiek takim, który należy prawidłowo przygotować. Niezbędne będą dość spore inwestycje, na które należy być odpowiednio przygotowanym finansowo. Samo uruchomienie produkcji będzie pochłaniać trochę czasu, jednakże w chwili kiedy wszystko zacznie się zazębiać, uzyskać można bardzo dobry poziom wydajności a tym samym przychodów z produkcji.

Leave a Reply