Produkcja brykietu z odpadów drzewnych.
Współczesny poziom zanieczyszczenia naszej atmosfery jest już tak wysoki, iż bez cienia wątpliwości, znajdujemy się na skraju katastrofy klimatycznej. Aby tego uniknąć, powinniśmy przede wszystkim zadbać o minimalizację emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Nie będzie to jednak możliwe do osiągnięcia, jeśli w dalszym ciągu, podstawą energetyki wielu państw świata pozostanie węgiel kamienny. Jest to niestety paliwo kopalne, przy którego spalaniu wydalane do atmosfery są ogromne ilości CO2. Koniecznością jest więc szukanie odpowiednich alternatywnych rozwiązań. Jednym zaś z najlepszych jest naturalne drewno. Tym bardziej, iż jesteśmy w stanie wykorzystać odpady z produkcji tartacznej i stolarskiej i przetworzyć się w idealnie nadający się do spalania brykiet drzewny.
Jak przebiega produkcja brykietu z odpadów drzewnych?
Produkcja brykietu z odpadów drzewnych jest procesem stosunkowo prostym, aczkolwiek w pewnych kwestiach dość wymagającym. Najważniejsze jest prawidłowe przygotowanie infrastruktury produkcyjnej, która zagwarantuje dogodne warunki do przetwarzania odpadów drzewnych w brykiet. Kluczową kwestią jest przygotowanie pomieszczeń magazynowych i produkcyjnych. Musza one gwarantować pełną izolacje materiału wsadowego oraz gotowego wyrobu przed wilgocią, która jest największym wrogiem brykietu.
Materiał wsadowy do produkcji brykietu powinien być maksymalnie wysuszony. Najlepsze warunki produkcji można osiągnąć w przypadku, kiedy zawartość wilgoci w odpadach drzewnych utrzymana jest poniżej 8%. Aby to osiągnąć trzeba będzie także przygotować pomieszczenie do suszenia wsadu. Z reguły bowiem, dostarczany z tartaków i stolarni materiał będzie o wiele bardziej wilgotny.
W toku produkcji brykieciarka prasuje otrzymany materiał wsadowy pod wysokim ciśnieniem przy użyciu wysokiej temperatury. Podczas prasowania z wiórów, trocin i zrębków wyciskana jest żywica, która stanowi tutaj naturalne, ekologiczne lepiszcze do brykietu. Dzięki temu nie trzeba już stosować żadnych chemicznych środków utrwalających formę brykietu.
Spalanie brykietu w kotłach.
W kwestii samego spalania brykietu, należy zwrócić przede wszystkim uwagę na kwestie jego wilgotności. Tak samo jak w przypadku produkcji nie powinna ona przekraczać 8%. Powyżej tej wartości będziemy mogli odnotować drastyczny spadek kaloryczności. Wynika to z faktu tego, iż w pierwszej kolejności trzeba będzie zmarnować spore ilości energii cieplnej do odparowania zawartej w brykiecie wilgoci. To powoduje straty energetyczne, rosnące wraz z zawartością wilgoci w brykiecie. Poza tym, parująca wilgoć będzie także z biegiem czasu prowadzić do korodowania naszego kotła c.o. oraz stalowych elementów przewodów dymowych. Trzeba więc dołożyć wszelkich starań do tego, aby brykiet przeznaczony do spalania był odpowiednio wysuszony. Pozwoli nam to osiągnąć wysoki poziom uzysku energetycznego, przy niedużych ilościach wydalanego do atmosfery dwutlenku węgla.