Połączenia spawane i ich popularność.
Współczesna technologia spawalnicza jest już tak bardzo zaawansowana, iż w bardzo wielu przypadkach, połączenia metali wykonuje się właśnie tą metodą. Wszelkiego rodzaju konstrukcje stalowe, gdzie łączenie ma być zrealizowane na stałe, bez możliwości rozłączenia, wykonywane jest poprzez spawanie odpowiednio dobraną metodą. Oczywiście dzięki temu konstrukcja wytrzymuje o wiele większe obciążenia, niż w przypadku połączeń śrubowych, niemniej jednak utrudniony jest ewentualny, przyszły demontaż, choć na dłuższą metę nie jest to niemożliwe. Zobaczmy zatem w jakich sytuacjach wykorzystywane jest współcześnie spawalnictwo, oraz jakie technologie spawania są najbardziej popularne.
Metody spawalnicze
Na chwilę obecną zdecydowanie najbardziej spopularyzowaną technologią spawania jest spawanie MIG, czyli spawanie łukiem elektrycznym w osłonie gazów szlachetnych, gdzie najczęściej wykorzystywany jest Argon. Osłona gazu zapewnia nam wyższa jakość spoiny, oraz zabezpiecza przed utlenianiem się topionego metalu. We wcześniejszych technologiach, wykorzystywane były elektrody z otuliną, która miała zapobiegać utlenianiu się spoiny, niemniej jednak dopiero zastosowanie metod MIG, czyli wykorzystanie osłony gazu szlachetnego, usprawniło proces spawalniczy. W procesie tym jednak niezbędne są odpowiednio przygotowane spawarki oraz wspomniane już wcześniej gazy techniczne, w przeciwieństwie do tradycyjnego spawania elektrodą, gdzie wystarcza sama spawarka generująca prąd elektryczny o dużym napięciu. Tutaj poza napięciem należy jeszcze dostarczyć do pistoletu gaz z butli, zaś elektroda podawana jest automatyczne ze zwoju drutu spawalniczego. Jest to metod a o wiele szybsza, bardziej wydajna, i zapewniająca o wiele wyższą jakość spawania, przez co też stała się zdecydowanie najbardziej popularna.
Podstawowe zastosowanie.
Wszelkiego rodzaju prace w przemyśle metalowym, na przykład w przemyśle stoczniowym, czy też produkcja elementów maszyn dla przemysłu górniczego. Wszystkie te konstrukcje wykonywane są przy zastosowaniu połączeń spawanych, z reguły metodą MIG, aczkolwiek w zależności od zastosowanych materiałów, będziemy także wykorzystywać inne technologie spawania. Tutaj jednak musimy jeszcze powiedzieć, iż połączenia spawane charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością, a co najważniejsze tworzą z łączonymi ze sobą metalowymi elementami niejako jedną strukturę, którą następnie można dalej obrabiać w celu uzyskania odpowiednich właściwości fizycznych danej konstrukcji. Jest to więc technologia stosowana wszędzie tam, gdzie w połączeniach elementów stalowych, wymagana jest wysoka trwałość i odporność na naprężenia, czy też uszkodzenia mechaniczne, zaś w pozostałych przypadkach w dalszym ciągu można stosować technologie skręcania, zgrzewania, czy też nitowania.