Pireneje – to trzeba zobaczyć!

Pireneje – to trzeba zobaczyć!

Pireneje są takim miejscem na turystycznej mapie Europy, który każdy powinien odwiedzić chociaż raz w życiu. Ich ogromną zaletą jest to, że każdy znajdzie tam coś dla siebie, zarówno wielbiciele trekkingu i sportów zimowych, jak również spragnieni relaksu w luksusowych hotelach. Słowem, dla każdego coś miłego.

Co w dalszej części artykułu?

Położenie Pirenejów

Wyjątkowo ciekawe wycieczki trekkingowe w Pireneje można zorganizować samodzielnie, ponieważ bez trudu można się tam dostać samochodem i samolotem, ale można także skorzystać z opcji zorganizowanego wyjazdu, przy udziale biura podróży. Niezależnie od formy, w jakiej podróż się odbędzie, dobrze jest mieć świadomość, gdzie konkretnie Pireneje są położone – nie dla wszystkich jest to takie oczywiste. A więc, Pireneje stanowią swego rodzaju granicę między Francją a Hiszpanią, będącą częścią Zachodniej części Alp. To rozległe pasmo jest trzecim pod względem wielkości łańcuchem górskim w Europie i choćby z tego powodu warto tam pojechać. Jako ciekawostkę można przytoczyć pochodzenia nazwy, która powstała od imienia córki mitologicznego Atlasa, Pyrene. Według legendy uciekła w góry, a miejsce, w które się udała to właśnie teren Pirenejów. Istnieją także przesłanki, by sądzić, że nazwa wywodzi się z języka baskijskiego i oznacza dosłownie „góry Księżyca”.

Pireneje dla aktywnych

Znakiem rozpoznawczym Pirenejów są zdumiewająca przyroda i zachwycające krajobrazy. Pireneje oferują morze możliwości dla zwolenników aktywnej formy wypoczynku na świeżym powietrzu, dlatego są tak atrakcyjne o każdej porze roku. Bogata oferta obejmuje:

  • Trekking – Pireneje obfitują w trasy atrakcyjne widokowo, posiadające różny stopień trudności, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Warto odwiedzić Park Odessy w Hiszpanii, w którym znajduje się 20 szczytów o wysokości powyżej 3000 m n.p.m., a najpopularniejszym jest Monte Pertido. Przez sam park przebiega wiele tras trekkingowych, np. GR 10 licząca sobie blisko 700 km;
  • Wspinaczka – w Pirenejach można znaleźć liczne punkty wspinaczkowe, nie tylko dla doświadczonych, ale także dla początkujących, którzy dopiero poznają uroki tej aktywności, to właśnie dla nich szczególnie poleca się via ferraty, np. w Broto.;
  • Jazda konna – w okolicy nie brakuje licznych stadnin, pozwalających wypożyczyć konia lub organizujących wycieczki;
  • sporty wodne – rafting, to z pewnością atrakcja warta uwagi, ciesząca się największą popularnością. Spragnieni tego typu przygód mogą wybrać się na spływ rzeką Ara. W rejonie Pirenejów nie brakuje organizatorów zjazdów po pobliskich wodospadach.

Podsumowanie

Pireneje stanowią ciekawą atrakcję dla wszystkich, którzy lubią aktywny wypoczynek na łonie natury. Dodatkowo zachwycają niesamowitymi krajobrazami, jedynymi w swoim rodzaju. Niewątpliwą zaletą jest to, że są na wyciągnięcie ręki, ponieważ bez trudu można tam dotrzeć samochodem lub zarezerwować lot. Również wiele biur podróży posiada w swojej ofercie wycieczki w Pireneje.

Leave a Reply