Natężenie oświetlenia wnętrz pomieszczeń mieszkalnych.

light-bulb-off-1435119-mKażde z pomieszczeń mieszkalnych ma zupełnie inne przeznaczenie, wobec czego też, w każdym z nich będziemy potrzebowali zupełnie innego natężenia oświetlenia. Czasami też zdarzać się będzie tak, iż w niektórych pomieszczeniach będziemy chcieli mieć możliwość regulowania natężenia oświetlenia. W tym przypadku można zdecydować się na zastosowanie większych kloszy z większą ilością żarówek, które będą oddzielnie włączane, dzięki czemu w razie konieczności będziemy mogli zapewnić sobie więcej światła. Można, ale równie dobrze można zastosować pojedynczy łącznik i wykorzystać dodatkowo ściemniacze do oświetlenia, które pozwolą na przyciemnienie oświetlenia, lub tez jego rozjaśnienie.

Zasada działania ściemniacza elektrycznego do oświetlenia.

Zasada działania ściemniaczy do oświetlenia jest stosunkowo prosta. Prąd płynący przez ściemniacz poddawany jest obniżaniu napięcia, dzięki czemu przy jego obniżeniu już do 190V z 230V podstawowego napięcia, osiągniemy spadek jasności świecenia żarówki na poziomie około 50%. Co prawda nie będzie to znacznie wpływać na oszczędności, niemniej jednak jest bardzo komfortowym rozwiązaniem, pozwalającym na przejęcie kontroli nad jasnością pomieszczenia. Dla przykładu można tutaj podać odpowiednie wyliczenia prezentujące, iż zastosowanie ściemnianacza do oświetlenia nie przynosi wielkich oszczędności.

W przypadku żarówki 25W. zaliczymy spadek mocy o 31,8%. Spadek ten w watach będzie taki, iż żarówka będzie pobierać 17,1W. Ostateczny koszt roczny eksploatacji żarówki z ściemniaczem ustawionym stale tak samo wyniósłby 5,89 zł, przy założeniu ceny 0,334/kWh. Normalnie zaś żarówka pobrała by prądu za 8,61 zł. widać więc dość wyraźnie iż nie będziemy tutaj mieć do czynienia z jakimiś kolosalnymi oszczędnościami. Musimy jednak pamiętać, iż w większości przypadków zastosowanie ściemniaczy nie ma na celu obniżenia kosztów opłat za elektryczność, a raczej podniesienie komfortu eksploatacji poszczególnych pomieszczeń.

Czy wato inwestować w ściemniacze do oświetlenia?

Ostatecznie należałoby rozpatrzyć kwestie tego, czy ściemniacze do oświetlenia będą rzeczywiście na cokolwiek nam potrzebne. Otóż w wielu przypadkach jak najbardziej tak. Dzięki ich zastosowaniu nie musimy stosować wielu punktów oświetlenia, tylko jeden w pełni regulowany, który zapewni nam możliwość obniżania poboru prądu, jak i jego powrotu do stanu nominalnego. Oczywiście jeśli wszystkie żarówki potraktujemy ściemniaczem, na koniec roku może się okazać, iż zaoszczędziliśmy na tym nawet kilkadziesiąt złotych, jednakże najważniejsza jest tutaj przede wszystkim wygoda użytkowania. PO prostu dobrane ściemniacze do oświetlenia poprawiają wygodę korzystania z instalacji oświetleniowej a to jest kwestią zdecydowanie najważniejszą w każdym z tych przypadków, szczególnie jeśli zależy nam na poprawie komfortu eksploatacji własnego domu.

Leave a Reply