Narzędzia malarskie i ich prawidłowy dobór.

Narzędzia malarskie i ich prawidłowy dobór.

Nowoczesne narzędzia malarskie, pozwalają nam na sprawną realizację prac malarskich niezależnie od rodzaju powierzchni malowanej, czy też rodzaju farb jakie będziemy stosować. Do każdej powierzchni, oraz rodzaju farby, możemy dobrać odpowiednie narzędzia, dzięki czemu, prace malarskie mogą być realizowane w optymalny sposób. Oczywiście, aby prawidłowo dobrać narzędzia malarskie, trzeba będzie mieć przynajmniej podstawową w tym zakresie wiedzę. Nie jest to bowiem takie oczywiste, jakiego rodzaju szczotki, wałki i pędzle będziemy dobierać do poszczególnych prac malarskich. Warto w tym zakresie pozyskać więcej informacji, zanim przejdziemy do jakichkolwiek zakupów.

Jakie narzędzia malarskie dobierać do poszczególnych prac?

Przede wszystkim musimy sobie tutaj podzielić narzędzia malarskie i opisać ich podstawowe przeznaczenie w zakresie prac malarskich. Chodzi oczywiście o trzy, zdecydowanie najbardziej popularne narzędzia, wykorzystywane podczas realizacji wszystkich prac malarskich.

  • Wałki malarskie – służą do realizacji prac malarskich na dużych powierzchniach gładkich. Najczęściej wykorzystuje się je do malowania ścian i sufitów wykończonych płytami G-K, bądź tez gładzią gipsową. Kluczowe jest to, aby powierzchnia była idealnie równa i gładka. Jeśli na powierzchni będą pojawiać się nierówności, wałek nie będzie dociskać farby do całości ściany równomiernie. To zaś będzie skutkować nierównomiernym rozprowadzaniem farby po malowanej powierzchni.
  • Szczotki malarskie – inaczej pędzle ławkowce. Są to najbardziej popularne narzędzia malarskie, wykorzystywane w tym zakresie już od setek lat. Są to szerokie i grube pędzle o stosunkowo długim włosiu, przeznaczone do prac przy dużych powierzchniach, o stosunkowo sporej chropowatości i nierówności. Szczotki malarskie nie mają trudności z prawidłowym malowanie nierównych powierzchni, tak samo jak wałki. Praca z ich wykorzystaniem będzie jednak bardziej męcząca i zdecydowanie bardziej długotrwała.
  • Pędzle malarskie – to cała gama mniejszych lub większych pędzli o zróżnicowanych kształtach i wyprofilowaniu, służących przede wszystkim do prac wykończeniowych. Malowanie powierzchni trudno dostępnych, narożników, wnęk drzwiowych i okiennych, jest możliwe do przeprowadzenia właśnie przy pomocy pędzli. Są to narzędzia malarskie, które znajdują się na wyposażeniu każdego, profesjonalnego malarza pokojowego.

Podsumowanie

Możemy więc powiedzieć, iż aby dobrać właściwe narzędzia malarskie, trzeba będzie się wykazać pewną wiedzą w tym zakresie. Do tego dochodzi jeszcze kwestia jakości, co wynika z faktu tego, iż każdy producent narzędzi do malowania wytwarza pędzle i szczotki z wykorzystaniem innych technologii i materiałów. To oczywiście przekłada się na jakość narzędzi oraz wygodę ich użytkowania. Dobierając zaś idealnie dopasowane narzędzia malarskie do swoich potrzeb, możemy zagwarantować sobie wysoki poziom jakości wykonywanych prac malarskich.

Leave a Reply