Motopompy przewoźne ze świadectwem dopuszczenia dla straży pożarnej.
Wykorzystanie motopomp w jednostkach straży pożarnej jest powszechne. Praktycznie każdy wóz bojowy wyposażony jest we własną motopompę przenośną. Dodatkowo produkowane są także motopompy montowane na przyczepach, które o wiele łatwiej jest transportować do akcji. Nie potrzeba bowiem tutaj ciągnąć wozu bojowego, a wystarczą małe wozy transportowo techniczne. Jednakże tego typu motopompy powinny posiadać świadectwo dopuszczenia CNBOP-PIB. Przyjrzyjmy się nieco bliżej kwestii zastosowania tego typu urządzeń w pożarnictwie oraz sprawdźmy, które motopompy będą sprawdzać się najlepiej.
Charakterystyka motopomp przeznaczonych dla jednostek straży pożarnej.
Wśród wielu różnych jednostek dopuszczonych przez CNBOP-PIB do eksploatacji przez jednostki straży pożarnej, znajduje się także motopompa przewoźna do wody zanieczyszczonej Victor Pumps S191. Jest to nowoczesna pompa, gwarantująca bardzo wysoki poziom wydajności pracy. Do jej najważniejszych cech charakterystycznych należy tutaj zaliczyć:
- Wydajność – maksymalna na poziomie 7570 l/min – nominalna na poziomie 7200 l/min.
- Maksymalne podciśnienie zasysania na poziomie 8 metrów
- Maksymalna wysokość podnoszenia na poziomie 45 m.
- Wyposażona w 5 przyłącz ssawnych Storz 110 i 4 przyłącza tłoczne Storz 110
- Posiada wolny przelot zanieczyszczeń wirnika o wymiarach 63x75mm
- Wyposażona w napęd wysokoprężny Hatz – 4 cylindrowy silnik o mocy 36,8kW (49 KM)
Już po samych parametrach technicznych widać wyraźnie, iż jest to pompa do zadań specjalnych. Pompa która będzie sprawdzać się w pracy w trudnych warunkach w ruchu ciągłym. Jej przeznaczenie zresztą także nie pozostawia w tej kwestii żadnych złudzeń.
Zastosowanie motopompy przewoźnej Victor Pumps S191.
Przede wszystkim trzeba tutaj zwrócić uwagę na fakt, iż jest zupełnie nowa motopompa przewoźna ze świadectwem dopuszczenia dla straży pożarnej. Należy ona do pomp samozasysających, dzięki czemu wystarczy jednorazowo zalać korpus, aby możliwa była jej długookresowa prac. Można ją przechowywać zalaną (w przypadku braku temperatur ujemnych na garażu), dzięki czemu nawet przed akcją nie trzeba pamiętać o jej zalewaniu. Tego typu motopompa będzie wykorzystywania w różnych zadaniach, zaś najlepiej sprawdzać się będzie w sytuacjach takich jak:
- Akcje gaśnicze – do napędzania linii gaśniczych – jednorazowo nawet do czterech linii
- Odwadnianie terenów popowodziowych – sprawdza się idealnie ze względu na wysoki poziom wydajności oraz dobrą wysokość podnoszenia
- Odwadnianie zalanych budynków – możliwe jest zasysanie nawet z 8 metrów głębokości, co znacznie ułatwia osuszanie piwnic zalanych w wyniku wylewu rzek.
Generalnie rzecz ujmując, jest to motopompa profesjonalna, przeznaczona do wymagających zadań. W pożarnictwie i akcjach ratunkowych sprawdza się wręcz wyśmienicie. Jej dopuszczenie do użytku w pożarnictwie jest więc bardzo dobrym rozwiązaniem. jednostki straży pożarnej wyposażone w tego typu motopompy z całą pewnością zyskują większe pole manewru oraz możliwości podczas prowadzenia akcji.