Magazynowanie towarów.
Jednym ze zdecydowanie najważniejszych elementów współczesnego prowadzenia działalności w handlu, jest umiejętne podejście do kwestii magazynowania towarów i produktów, sprowadzanych od dostawców, a następnie sprzedawanych klientom końcowym. W takich przypadkach należy umiejętnie wykorzystywać zarówno magazyny własne, jak również magazyny zewnętrzne, czyli magazyny wynajmowane przez ich właścicieli innym przedsiębiorcom. Oczywiście mamy tutaj do wyboru wiele różnorodnych forma magazynowania, przy czym każda z nich charakteryzuje się nieco innymi warunkami magazynowania, a co za tym idzie, będzie przydatna w innych przypadkach. Zobaczmy więc w jakich okolicznościach korzystać z poszczególnych form magazynowania towarów, aby w ostatecznym rozrachunku zawsze na tym wyjść jak najlepiej.
Zewnętrzne magazynowanie.
Jedną z największych zalet skorzystania z usług zewnętrznych magazynowania, jest fakt możliwości zaoszczędzenia miejsca na własnych magazynach, aczkolwiek tego typu rozwiązanie najlepiej sprawdza się w przypadku przedsiębiorstw typowo produkcyjnych, bowiem dzięki temu można zaoszczędzić stosunkowo sporo miejsca na obiektach produkcyjnych, które to miejsce będzie można przeznaczyć pod poszerzenie produkcji. Towary zaś i produkty będzie można spokojnie przechowywać na magazynach zewnętrznych, z założeniem, iż firma je obsługująca zapewni nam jednocześnie pełną obsługę logistyczną, czyli zagwarantuje dostawy towarów na obiekty produkcyjne, zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem. Dzięki temu przedsiębiorca zajmując się produkcją, nie będzie musiał marnować własnej powierzchni na swoich obiektach w celu magazynowania surowców oraz gotowych produktów, a wolną przestrzeń, pozyskaną poprzez wykupienie zewnętrznego magazynu wykorzystać na poszerzanie produkcji.
Magazyny konsygnacyjne.
Zupełnie odmienną formą magazynowania, jest wykorzystanie magazynu konsygnacyjnego. Jest to specjalna forma magazynu, objęta odpowiednimi regulacjami prawnymi, oraz odpowiednio opodatkowana, która zapewnia przedsiębiorcom zajmującym się handlem na terenie UE, o wiele lepsze warunki w kwestii rozliczania podatku VAT. Można nawet powiedzieć iż rozładunek towarów poprzez magazyny konsygnacyjne będzie rozwiązaniem wręcz idealnym dla wszystkich tych przedsiębiorców, którzy zajmując się handlem na terenie UE, sprowadzają duże ilości towarów do kraju, a jednocześnie nie mają zamiaru wykorzystywać wszystkich od razu w handlu. Przechowując takie towary w magazynie konsygnacyjnym, można dość skutecznie odsunąć od siebie obowiązek zapłaty podatku VAT, do czasu pobrania towaru z magazynu konsygnacyjnego, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ograniczającym dość wyraźnie koszty. Po prostu kupując duże ilości towaru na handel, nie musimy od razu opłacać wszystkich zobowiązań podatkowych, bowiem obowiązek podatkowy powstaje dopiero w momencie pobrania towaru z magazynu.