Łożyska samonastawne, ich parametry i zastosowanie.

łozyska samonastawenObecnie wykorzystywanych jest bardzo dużo różnorodnych typów i modeli łożysk. Możemy je z powodzeniem liczyć w setkach a nawet w tysiącach. Każdy specyficzny model posiada nieco inne parametry techniczne. Jest dostosowany do innych warunków pracy. Można wręcz zauważyć, iż praktycznie każdy rodzaj łożyska powstawał w celu zaspokojenia pewnych potrzeb. Kiedy pojawiał się problem z łożyskowaniem w danym przypadku, stosunkowo szybko w ramach odpowiedzi, pojawiał się nowy typ łożysk, które spełniał wszystkie wymagania w tym zakresie. Bardzo ciekawie prezentują się na przykład łożyska samonastawne, które obecnie są jedną z bardziej popularnych grup łożysk w wielu maszynach i urządzeniach.

Czym są łożyska samonastawne?

Są to łożyska kulkowe poprzeczne jednorzędowe, obustronnie uszczelnione z kulistą powierzchnią zewnętrzna. Bardzo często można spotkać się z modelami wyposażonymi w dodatkowe odrzutniki wytłaczane z blachy, umieszczone z obu stron łożyska. Ich celem jest zabezpieczenie uszczelki przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak również dodatkowe uszczelnienie całego łożyska. Najczęściej zbudowane są w oprawie z żeliwa lub tez blachy stalowej a czasami nawet z poliamidu (tworzywo sztuczne). Tworzą one razem zespół samonastawny. Bardzo ważną ich cechą jest to, iż posiadają zdolność do wychyleń kątowych nawet do 5 stopni od położenia środkowego. W związku z tym też, łożyska te są odporne na wszystkie problemy z błędami współosiowości wału i oprawy.

Konstrukcja łożyska samonastawnego wpływa bardzo korzystnie na kwestię montażu i demontażu. Posiadają swój własny zapas smaru, własne uszczelnienie , czy też wahliwość, znajdują obecnie szerokie zastosowanie przede wszystkim w maszynach rolniczych i budowlanych. Można więc powiedzieć, iż łożyska samonastawne są obecnie stosunkowo popularnymi łożyskami, stosowanymi w wielu maszynach i urządzeniach.

Najważniejsze informacje na temat łożysk samonastawnych.

Warto sobie także powiedzieć i najważniejszych kwestiach, związanych z łożyskami samonastawnymi. Chodzi o to, aby mieć podstawową wiedzę na temat ich konstrukcji i wynikających z tego tytułu parametrów technicznych. Są one (łożyska samonastawne) wykonywane najczęściej z pewnym luzem promieniowym, który korzystnie wpływa na pracę łożyska w warunkach niewspółosiowości miejsc osadzenia. Kompensuje on także negatywny wpływ uginania wału, jak również odkształceń termicznych.

W przypadku łożysk z oprawami żeliwnymi, warto podkreślić, iż są one wyposażone w odpowiednio dostosowane smarownice, które umożliwiają dosmarowywanie łożysk. Oprawa żeliwna jest dostosowana do przenoszenia takich samych obciążeń jak współpracujące z nią łożysko.

Warto też pamiętać, iż łożyska uszczelnione mogą pracować w stosunkowo dużym zakresie temperatur, co w tym przypadku wynosi od -30 stopni aż to prawie 100 stopni Celsjusza. Można więc śmiało powiedzieć iż są to łożyska bardzo dobre, sprawdzające się w dość trudnych warunkach eksploatacji, przez co też stosowane są przede wszystkim w maszynach rolniczych oraz budowlanych.

Leave a Reply