Lornetka dla amatora.
Praktycznie każdy z nas wie jak wygląda lornetka, do czego służy i jak należy jej używać. Nie każdy może miał już w ręce, ale to nic nadzwyczajnego. W sumie to kupienie najprostszej lornetki do zastosowań typowo amatorskich to wydatek zaledwie kilkuset złotych, wobec czego raczej każdego byłoby na to stać. Oczywiście w zależności od tego czy będzie nam w ogóle potrzeba i przydatna. Okazuje się jednak iż może się okazać całkiem przydatna, ale tylko i wyłącznie z amatorskiego, czysto hobbystycznego punktu widzenia. Po prostu pozwoli nam ona na przykład obserwować dziką przyrodę, czy też w lepszy sposób przyjrzeć się niecodziennym zjawiskom atmosferycznym. Zobaczmy wobec tego, jak dobrać sobie lornetkę do swoich potrzeb i amatorskich zastosowań.
Oznaczenia na lornetkach.
Przede wszystkim powinniśmy poznać zasady oznaczania lornetek, gdyż będzie to dla nas dość istotna i kluczowa informacja o typie lornetki i jej podstawowym przeznaczeniu. Do oznaczenia lornetki wykorzystywane są dwie liczby rozdzielone małym znakiem ‘x’. Pierwsza z nich określa nam krotność przybliżenia obserwowanego obrazu, zaś druga będzie wskazywać średnicę zastosowanych szkieł powiększających. Dla nas istotne jest tutaj tylko to, iż w przypadku zakupu lornetki oznaczonej jako typ 12×50, będziemy mieli do czynienia z urządzeniem które:
- Zapewnia nam 12-krotne przybliżenie obrazu, czyli obiekt obserwowany z odległości 120 metrów, będzie dla nas widziany jakby był na odległości 10 metrów.
- Średnica soczewki ma wielkość 50mm, co będzie wpływać na jasność urządzenia. Im większa średnica tym większa ilość światła wpada do lornetki, a co za tym idzie, będziemy mogli dość dobrze korzystać z lornetki nawet po zapadnięciu zmroku.
Lornetki o dużych poziomach zbliżenia i dużych średnicach szkieł powiększających są dość kosztowne i w amatorskich zastosowaniach raczej nie będą nam potrzebne. Tutaj urządzenie oznaczone jako 12×50 będzie już wystarczające aby zapewnić nam możliwość dobrej widoczności nawet po zapadnięciu zmroku, kiedy światła będzie mniej.
Staranna pielęgnacja.
Niezależnie od tego, czy zakupimy lornetkę z górnej półki czy też zdecydujemy na średnie lornetki Alpen trzeba będzie pamiętać o regularnej ich pielęgnacji i konserwacji. Najlepiej będzie przestrzegać tutaj kilku podstawowych zasad, a będą to:
- Lornetkę zawsze należy przechowywać w pokrowcu lub tez twardym futerale, aby nie narażać szkieł na przypadkowe uszkodzenia.
- Na szkła zawsze nakładamy klapki ochronne, kiedy lornetki nie używamy
- Regularnie czyścimy lornetkę i smarujemy ruchome części dostarczonym smarem
- Regularnie konserwujemy szkła dostarczonym wraz z lornetką płynem do czyszczenia i konserwacji soczewek.
Przestrzegając tych kilku prostych zasad, możemy zapewnić sobie możliwość długiej eksploatacji każdej lornetki, wobec czego warto jednak poświęcić nieco czasu na pielęgnacje i konserwację.