Jaki filtr do wody pitnej wybrać?

Jaki filtr do wody pitnej wybrać?

Ludzki organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej podaży wody każdego dnia. Spożywane płyny muszą natomiast spełniać kilka ważnych warunków. Nie możemy pić wody zanieczyszczonej. Dlatego warto korzystać ze specjalnych filtrów, które podnoszą jakość wody pitnej. Czym kierować się przy wyborze takiego filtra?

Sprawdzenie jakości wody

Przed wyborem filtra warto sprawdzić, jaki jest aktualny stan wody w gospodarstwie domowym. Można to zrobić na kilka różnych sposobów. Najłatwiej będzie po prostu przyjrzeć się wodzie w domu lub przeprowadzić testy za pomocą specjalnych, jednorazowych pasków lub urządzeń do wielokrotnego użytku. Trzeba jednak pamiętać, że sprawdzenie jakości wody w taki sposób może nie dać nam w pełni dokładnych wyników.

Innym sposobem jest uzyskanie informacji od dostawcy wody, który ma obowiązek sporządzania raportów na temat jej jakości. Możemy też na własną rękę zlecić badanie laboratoryjne w stacji sanitarno-epidemiologicznej lub inne świadczącej tego typu usługi placówce. Na podstawie wyników możemy dobrać odpowiedni filtr do wody domowej.

Podstawowe rodzaje filtrów

Obecnie na rynku dostępne są m.in. filtry: mechaniczne, sedymentacyjne, węglowe, osmotyczne oraz zmiękczacze do wody. Który z nich wybrać do domu? Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Filtry do wody pitnej powinny być dopasowane do jej aktualnego stanu.

Do usuwania zanieczyszczeń mechanicznych takich jak kamień, rdza, piasek czy pył odpowiednie będą filtry wstępne, czyli mechaniczne lub sedymentacyjne. Jeśli badania wykażą, że woda w naszym domu jest zbyt twarda (zawiera zbyt dużo minerałów), warto zainwestować w zmiękczacz do wody. Filtry węglowe natomiast usuwają zanieczyszczenia chemiczne i organiczne, a dodatkowo sprawdzą się, jeśli woda ma nieprzyjemny zapach lub smak.

Za najskuteczniejsze obecnie uważa się filtry osmotyczne, czyli wykorzystujące system tzw. odwróconej osmozy. Są w stanie usuwać niemal 100 procent zanieczyszczeń, dlatego, jeśli badania laboratoryjne wykażą, że nasza woda jest jednocześnie zbyt twarda oraz zanieczyszczona substancjami mechanicznymi lub związkami chemicznymi, to warto zdecydować się właśnie na ten rodzaj filtra.

Filtry do wody od sprawdzonych producentów

Wybór konkretnego filtra to jednak nie wszystko. Trzeba pamiętać też, aby kupować od znanych i sprawdzonych producentów, takich jak np. Aquafilter. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że zakupiony produkt będzie skuteczny i rzeczywiście pozwoli nam poprawić jakość naszej wody.

Leave a Reply