Jak zaplanować budowę domu z uwzględnieniem instalacji fotowoltaicznej?

Jak zaplanować budowę domu z uwzględnieniem instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna to właściwie niezbędny element każdego nowo powstającego domu. Pozwala na znaczne oszczędności w domowych rachunkach, a jednocześnie przyczynia się do bardziej zrównoważonej gospodarki energetycznej, z myślą o ochronie środowiska. Warto już na etapie projektowania nowego domu wspólnie z architektem zastanowić się, jakie kwestie będą najważniejsze, aby w optymalny sposób wykorzystać pozyskiwaną energię słoneczną do produkcji prądu elektrycznego na własne potrzeby.

Ekspozycja i kąt nachylenia dachu

Instalacja fotowoltaiczna, aby dawała jak najwięcej korzyści z punktu widzenia energetyki, powinna zostać zamontowana na dachu o ekspozycji południowej. Dzięki temu przez większość dnia będą padać na nią promienie słońca, pozwalając na wyprodukowanie ilości prądu elektrycznego zaspokajającego potrzeby przeciętnej rodziny zamieszkującej dom jednorodzinny. Warto też, jeżeli mamy taką możliwość, zaplanować odpowiedni kąt nachylenia dachu. Najkorzystniejszym jest ustawienie paneli fotowoltaicznych w nachyleniu 30-45 stopni, choć możliwe jest także zamontowanie ich na całkiem płaskich dachach. Wymaga to jednak wówczas poniesienia dodatkowych kosztów ze względu na konieczność ustawienia dodatkowej konstrukcji pozwalającej na osiągnięcie odpowiedniego nachylenia instalacji. Możemy obniżyć koszty zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej, jeżeli sam dach będzie miał odpowiedni kąt nachylenia.

Czym pokryć dach pod panele fotowoltaiczne?

Istotna jest także kwestia pokrycia dachu wytrzymującego bez problemu dodatkowe obciążenie. Najkorzystniej wybrać więc do tego celu pokrycia metalowe lub z gontu bitumicznego, które są wystarczająco odporne, aby utrzymać panele. W każdym innym przypadku narażamy się na ryzyko uszkodzenia zbyt delikatnego i kruchego materiału pokrycia dachu.

Konstrukcja dachu przeznaczonego pod panele fotowoltaiczne

Pamiętajmy także, że dach, na którym umieszczamy panele fotowoltaiczne powinien być w zasadzie pozbawiony jakichkolwiek otworów, typu świetliki, okna dachowe, kominy, otwory wentylacyjne czy inne tego typu elementy. Architekt powinien uwzględnić więc czystą połać dachową, umieszczając wszelkie inne elementy w pozostałych jej częściach.

Inne kwestie związane z projektowaniem i budową domu z uwzględnieniem instalacji fotowoltaicznej to m.in. zaplanowanie tras kablowych, brak zacienienia w części, gdzie będzie się ona znajdować czy wybór odpowiedniej instalacji grzewczej. Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą WASTA (https://wasta.com.pl/), jeżeli poszukujecie Państwo sprawdzonych specjalistów zajmujących się profesjonalnym doradztwem, sprzedażą oraz montażem fotowoltaiki.

Leave a Reply