Haute Route. Trekking dla wytrwałych.

tura wysokogórska trasą haute RouteJedną ze zdecydowanie najbardziej wymagających tras trekkingowych, przeznaczonych dla najbardziej doświadczonych podróżników jest bez wątpienia trasa Haute Route, znajdująca się w Alpach Walijskich. Pokonanie tej trasy wymaga sporo wysiłku i doświadczenia, jak również niezbędnego wyposażenia alpinistycznego, toteż można powiedzieć iż nie jest ona przeznaczona dla początkujących trekkingowców. Warto tutaj przyjrzeć się nieco bliżej kwestii wymagań stawianych przed nami, jeśli zdecydujemy się na tego typu wyprawę wysokogórską, bowiem troszkę tego jest, i trzeba będzie się solidnie do takiej wyprawy przygotować.

Najważniejsze wymagania

Przede wszystkim zacząć tutaj trzeba od wyliczenia sobie najważniejszych wymagań stawianych przed uczestnikami tego typu tur wysokogórskich. W pierwszej kolejności należy więc zwrócić uwagę na swoje przygotowanie kondycyjne i fizyczne. W zasadzie bez jakiegokolwiek przygotowania, nie ma nawet sensu wybierać się na trekking szlakiem Haute Route, gdyż tutaj będziemy podróżować na wysokości ponad 3000 metrów, niejednokrotnie korzystając ze sprzętu alpinistycznego, czy też pokonując odcinki trasy wiodące lodowcem. Do tego wszystkiego potrzeba odpowiedniego zdrowia, siły i kondycji, aby podołać poszczególnym etapom trasy Haute Route. Generalnie rzecz ujmując, najlepszym rozwiązaniem będą wcześniejsze, nieco krótsze i może mniej wymagające wyjazdy, których jednak podstawowym celem będzie wypracowanie lepszej kondycji i siły, aby na szlaku nie mieć już jakichkolwiek trudności, szczególnie w najtrudniejszych momentach drogi.

Profesjonalne wyposażenie na szlaku.

Nie da się także ukryć, iż wyprawa na Haute Route, będzie wymagać od nas pewnych inwestycji w niezbędny sprzęt alpinistyczny, bez którego niestety nie damy rady pokonać trasy. Uprząż dolną, raki, czekan, czy kijki, można co prawda wypożyczyć na miejscu w cenie około 50 EUR od osoby, niemniej jednak to tylko podstawowy sprzęt alpinistyczny, który nie wystarczy do bezpiecznego pokonania trasy. Niezbędna będzie odpowiednia odzież, z bielizną termiczną, które zabezpieczą nas przed przejmującym zimnem i chłodem panującymi na takich wysokościach. Nieprzemakalne obuwie, które powinno być starannie sprawdzone na długo przed wyjazdem. Niedopuszczalnym wręcz jest zastosowanie zupełnie nowego obuwia, bowiem w tym przypadku, od razu będziemy mieć trudności z otarciem skóry i inne problemy, charakterystyczne dla nowego, nie rozchodzonego jeszcze obuwia. Generalnie, trzeba przyjąć założenie iż wybierając się na Haute Route, trzeba się solidnie przygotować a jednocześnie zapewnić profesjonalne wyposażenie, które zagwarantuje nam komfortowe i bezpieczne przede wszystkim warunki podróżowania tą wyjątkowo ciekawą i trudną trasą. Z całą też pewnością ukończenie trasy będzie dla każdego z nas nie lada wyczynem, godnym zapamiętania na najbliższe lata.

Leave a Reply