Górskie wyprawy trekkingowe.

wycieczka trekkingowa w Dolomity

wycieczka trekkingowa w Dolomity

Wyprawa na trekking w górach to bardzo dobra forma wypoczynku, przeznaczona dla osób, które cenią sobie aktywność fizyczną w połączeniu z przepięknymi krajobrazami. Trzeba przecież przyznać, iż gdzie jak gdzie, ale w górach zawsze można liczyć na zapierające dech w piersiach widoki. Na brak wysiłku fizycznego też nie będziemy mogli narzekać, bowiem tutaj zawsze każdy znajdzie trasę o poziomie trudności dopasowanym do swoich możliwości. Warto więc przyjrzeć się tej formie aktywnego wypoczynku nieco bliżej, gdyż dla wielu z nas może się okazać jednym z najlepszych rozwiązań na zbliżający się, późny urlop.

Kierunek wyjazdu na trekking

W pierwszej kolejności musimy sobie tutaj jednak ustalić odpowiedni kierunek naszego wyjazdu. Jeśli chodzi o trekking górski w Europie to do wyboru będziemy mieć stosunkowo dużo możliwości. Przede wszystkim dla osób najmniej doświadczonych, w pierwszej kolejności będziemy mieć do zaoferowania regiony górskie w naszym kraju, czyli przede wszystkim Tatry, Beskidy, Góry Stołowe, Pieniny. Bardzo często jednak biura podróży decydują się na zorganizowane wycieczki trekkingowe w Dolomity, Alpy i góry Europy, co jest raczej opcją przeznaczoną dla bardziej już doświadczonych górskich podróżników. Musimy pamiętać, iż im wyższe góry, tym z reguły większe wymagania będą przed nami stawiane. Aczkolwiek trzeba także pamiętać o tym, iż nawet w Alpach znajdą się także trasy przeznaczone dla nieco mniej doświadczonych. Jedynie chodzi o to, iż nie bardzo ma to dla nas sens, bowiem trasy o podobnym poziomie trudności znajdziemy w kraju, wiec po co iść w koszty wyjazdu w Alpy, skoro takie same warunki znajdziemy o połowę taniej w kraju. Alpy zostawmy sobie na czas, kiedy będziemy już dość dobrze doświadczeni i będziemy w stanie skutecznie pokonywać wymagające trasy trekkingowe.

Przygotowanie do wyjazdu.

Bardzo ważną kwestią przed wyjazdem na wycieczkę trekkingową, będzie tutaj odpowiednie przygotowanie do wyjazdu. Do najważniejszych kwestii będzie należeć zaopatrzenie się w niezbędne wyposażenie, aczkolwiek nie wolno tutaj pomijać kwestii naszej kondycji, wydolności, czy też siły fizycznej. Ze sprzętu trekkingowego, to w pierwszej kolejności powinniśmy wyposażyć się w odpowiedniej wielkości plecak, składane kijki do trekkingu, oraz oczywiście buty i odzież, które zagwarantują nam wysoki poziom komfortu termicznego na trasie. Pozostaje nam jeszcze tylko przed planowanym wyjazdem popracować nieco nad naszą formą, a do tego celu najłatwiej jest wykorzystać rower, pobliską siłownię, pływalnię. Kilka regularnych wizyt powinno wystarczyć, aby poprawić nieco wydolność organizmu i skutecznie przetrwać trudy wyprawy trekkingowej, nawet tej dość wymagającej. Pod żadnym pozorem natomiast nie możemy tej kwestii przygotowań lekceważyć, gdyż górskie szlaki bardzo szybko zrewidują nasze poglądy na ten temat i po prostu będziemy zmuszeni zawrócić, co jest przecież jednym z najgorszych doświadczeń, kiedy trzeba zawrócić ze względu na własne możliwości.

Leave a Reply