Geowłókniny do stabilizacji podłoża.

geowłókninaWykończenie obejścia domu jednorodzinnego to bardzo istotna kwestia. W końcu nasz ogród i tereny rekreacyjne stanowią bardzo ważny element każdego domu. Warto tutaj dołożyć wszelkich starań, aby obejście było wykonane zarówno estetycznie, jak i solidnie. W celu osiągnięcia wysokiego poziomu estetyki, będziemy zdani na własną wyobraźnie, oraz własne preferencje estetyczne. W kwestii zaś trwałości i solidności wykonania, będziemy mogli posiłkować się nowymi osiągnięciami nauki i technologii. W tym zakresie, w kwestii trwałości realizowanych prac w obejściu domu, najczęściej stosowane będą profesjonalne geowłókniny do stabilizacji podłoża. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tych materiałów geosyntetycznych i ich zastosowania, bowiem obecnie będą one stosowane praktycznie w każdym przypadku.

Geowłókniny TS do stabilizacji podłoża oraz ich właściwości.

Tego typu materiały geosyntetyczne wykonane są z ciągłych włókien polipropylenowych, połączonych ze sobą poprzez igłowanie. Zapewniają dobrą przepuszczalność wody, przy jednoczesnej, wysokiej odporności na rozrywanie. Nie ulegają także rozkładowi wskutek działania czynników atmosferycznych takich jak opady deszczu czy silne promienie słoneczne (dodatkowo stabilizacja włókien przeciw promieniowaniu UV). Bardzo ważną cechą, jaką charakteryzują się geowłókniny do stabilizacji podłoża, jest to, iż są one w stu procentach neutralne dla środowiska.

Zastosowanie geowłóknin do stabilizacji podłoża.

Jak już wspomnieliśmy, geowłókniny do stabilizacji podłoża, znajdują dość szerokie zastosowanie w przypadku realizacji prac związanych z obejściem domów jednorodzinnych. Do zdecydowanie najczęstszych zastosowań tych materiałów możemy tutaj zaliczyć:

  • Dojazdy do garażu – zapewniają zabezpieczenie przed mieszaniem się warstw grunt, co podnosi trwałą stabilność konstrukcji, nawet w przypadku stosunkowo sporych obciążeń. Co ważne, ta sama geowłóknina może być wykorzystywana wielokrotnie. Toteż najpierw możemy wykonać drogę dojazdową do placu budowy, a następnie na bazie tej samej geowłókniny ostateczną drogę dojazdową z nawierzchnią brukowaną.
  • Drenaż – geowłókniny zapewniają także doskonałe warunki do realizacji warstw drenażowych, dzięki swoim właściwością filtracyjnym.
  • Tarasy – pozwala nam na stabilizację podbudowy pod warstwami nawierzchni brukowanych. Warstwa piasku w podbudowie nie ulega wypłukiwaniu, dzięki czemu, przez bardzo długi czas, nawierzchnia tarasu pozostaje stabilna i prosta.
  • Oczka wodne – w tym zakresie geowłóknina jest stosowana jako warstwa ochronna folii, która nie lega uszkodzeniom, a oczko pozostaje szczelne przez bardzo długi czas
  • Baseny – geowłókniny znajdują także zastosowanie w technice basenowej, jako warstwa ochronna folii basenowej

Mamy tutaj więc do czynienia ze stosunkowo szerokim zastosowaniem tego typu materiałów geosyntetycznych. Dzięki temu zaś, obejście naszego domu może być estetyczne i funkcjonalne przez bardzo długi czas. Bez konieczności ciągłych napraw i poprawiania.

Leave a Reply