Eksploatacja łożysk w przemyśle.

stozkoweWspółcześnie trudno sobie wyobrazić, jakiekolwiek urządzenie przemysłowe czy też pojazd bez łożysk. Są to podstawowe elementy, wykorzystywane przede wszystkim do przenoszenia obciążeń obrotowych, charakteryzujących praktycznie każdy pojazd. Gdyby nie łożyska nie bylibyśmy w stanie wykonać prawidłowo działających pojazdów, czy też wielu maszyn, takich jak chociażby różnorodne obrabiarki do metali i drewna. Warto tutaj więc przyjrzeć się nieco bliżej kwestii zastosowania łożysk zarówno stożkowych jak i wahliwych, w przemyśle, gdyż są to jedne z ciekawszych rozwiązań technologicznych, stosowanych we współczesnych maszynach i pojazdach.

Łożyska stożkowe.

Łożyska stożkowe składają się z pierścieni z bieżniami stożkowymi i z wałeczków o kształcie małego, ściętego stożka. Wykonywane są z różnym kątem działania w przedziale od 10 do 35 stopni. Wykorzystywane są podobnie jak w przypadku łożysk kulkowych do osiowego ustawiania wału i przenoszenia obciążeń osiowych i promieniowych. W tym jednak przypadku będziemy mieć do czynienia z możliwością przenoszenia o wiele większych obciążeń. Warto tutaj pamiętać, iż łożyska stożkowe dopuszczają bardzo małe poziomy niewspółosiowości wału i oprawy. Wykorzystywane będą na chwilę obecną łożyska stożkowe jedno i dwurzędowe, jak również czterorzędowe. Są to łożyska rozłączne, co znacznie usprawnia proces ich montażu. Bardzo ważną informacją w ich przypadku jest także to, iż potrafią one przenosić obciążenia tylko w jednym kierunku, a więc z reguły będziemy mieć do czynienia z zastosowaniem dwóch łożysk na wale jednocześnie. Generalnie rzecz więc biorąc, są to łożyska o zastosowaniach dość złożonych, gdzie przede wszystkim będziemy mieć do czynienia z dużymi obciążeniami osiowymi i promieniowymi, zaś niewielki poziom niewspółosiowości wału i oprawy.

Łożyska wahliwe.

Łożyska wahliwe, z kolei w przeciwieństwie do łożysk stożkowych, pozwalają nam na łożyskowanie wałów, nawet w przypadku dość sporych poziomów niewspółosiowości. Pozwala to na pracę łożyska nawet pod bardzo dużym obciążeniem czy też w przypadku ugięcia wału. Poza tym zapewniają one doskonałe wręcz osiągi robocze w pracy z wysokimi prędkościami, co wynika z generowania mniejszego tarcia, niż w przypadku innych łożysk. Nie wymagają zbyt skomplikowanej obsługi. Oraz nie generują dużego poziomu hałasu. Dostępne na rynku w wersjach otwartej i uszczelnionej, co znacznie ułatwia dobór łożyska do konkretnego zastosowania. Można tutaj przyjąć założenie, iż łożyska wahliwe stanowią jedno z nowocześniejszych rozwiązań technologicznych, które pozwala na rozwiązywanie wielu poważnych problemów związanych z łożyskowaniem wałów we współczesnych maszynach przemysłowych a przede wszystkim w obrabiarkach. Po prostu, można powiedzieć, iż są to łożyska zupełnie nowej technologii, które będą w stanie skutecznie rozwiązywać poważne problemy pojawiające się w przypadku konstrukcji nowoczesnych maszyn przemysłowych.

Leave a Reply