Czego oczekują konsumenci?

badania statystyczne8To, czego konsumenci oczekują od aktualnego rynku i od tworzących go, nieustannie kształtujących go przedsiębiorców i biznesmenów jest wielką tajemnicą. Nie sposób jest tak naprawdę odgadnąć, co siedzi w głowie takiego konsumenta, choć można wszystkich konsumentów teoretycznie (ale tylko teoretycznie) wrzucić do jednego worka. Wyobraźmy sobie, że faktycznie tak właśnie robimy ? że mocno wszystkich konsumentów uogólniamy i że nie traktujemy ich w sposób indywidualny, a raczej jako jedną, wielką rodzinę. Czy w takiej sytuacji konsumenci mogą czuć się usatysfakcjonowani? Oczywiście, że nie. Każdy konsument jest indywidualistą, choć niewątpliwie należy do tej jednej, wielkiej rodziny. Każdy konsument ma jednak prawo oczekiwać od rynku i od producentów czegoś zupełnie innego ? ma prawo mieć własne gusta, własna wymagania, własne w kierunku do nich sugestie, które znacznie różnić się będą od sugestii i oczekiwań innych konsumentów. Co ciekawe, nawet jeśli my ? jako konsumenci ? przyjaźnimy się z różnymi osobami, które również są konsumentami, to wcale nie znaczy, że będziemy mieć takie same upodobania. To, że z kimś się przyjaźnimy, nie znaczy wcale, że będziemy mieć taki sam gust jak nasi przyjaciele i że będziemy chcieli wprowadzić na rynku dokładnie takie same zmiany. Istnieje jeden sposób na to, by rozwiązać tajemnicę woli i chęci konsumentów. Trzeba po prostu zapytać ich o to, czego oczekują. Czy jednak jeśli zapytamy konsumenta o to, co mu się na rynku podoba, co nie, co chciałby zmienić, a czego lepiej nie ruszać, to ten tak chętnie nam na to pytanie odpowie?

Nie tak łatwo

Niestety, nie jest to takie proste, na jakie wygląda. O wiele bardziej trzeba się natrudzić, aby zdobyć takie informacje od konsumentów. Trzeba przede wszystkim poinformować agencję badawczą o tym, że konieczne będzie zorganizowanie badań rynkowych. Tylko i wyłącznie skuteczne badania rynku mogą pozwolić zgromadzić takie dane, jak właśnie sugestie konsumentów odnośnie zmian rynkowych, ich opinię na temat funkcjonującego aktualnie rynku i dostępnych na nim produktów. Takie agencje, jak na przykład agencja badawcza Biostat są obeznane w tym temacie, dlatego jeśli już zlecać zorganizowanie takich badań, to tylko takim właśnie agencjom. W tej branży liczy się doświadczenie, ale przede wszystkim podejście do konsumenta.

Problem tkwi w szczegółach

Dobrze zorganizowane badania rynkowe mogą zdziałać cuda. Mogą sprawić, że konsumenci zechcą wyjawiać swoje opinie i swoje zdanie, a niestety aktualnie bardzo niewielka część z nich chce to robić. Badania w mniemaniu wielu konsumentów są nudne ? są to bowiem w zdecydowanej większości przypadków ankiety, których wypełnianiem nie jesteśmy, delikatnie mówiąc, zainteresowani. A gdyby badania przeprowadzane były w inny, bardziej interesujący sposób, to może to by coś zmieniło? Może wtedy podejście konsumentów byłoby inne? Chyba warto o tym pomyśleć.

Leave a Reply