Ból zęba po leczeniu kanałowym
Bardzo często ostatnią szansą na uratowanie chorującego zęba jest leczenie endodontyczne, czyli kanałowe. Typowym przykładem sytuacji, w której dentyści wdrażają u swoich pacjentów ten rodzaj leczenia, jest silne zapalenie miazgi (bądź nawet jej martwica), występująca wskutek rozległej infekcji bakteryjnej w obrębie zęba. Zabieg polega na ekstrakcji zainfekowanej miazgi, precyzyjnym oczyszczeniu kanałów, oraz wypełnieniu powstałego ubytku specjalnym materiałem stomatologicznym. Ważna jest również izolacja pola zabiegowego od bakterii zewnętrznych, dlatego powszechnie używa się koferdamu. Duże wsparcie stanowią nowoczesne urządzenia, np. mikroskop zabiegowy, który na swoim wyposażeniu posiadają Dentyści pod Jedynką. Ponieważ ból związany z zabiegiem należy do kwestii, których obawiają się pacjenci, warto przyjrzeć się temu tematowi bliżej.
Leczenie kanałowe, a ból – kiedy występuje? Co oznacza?
Podstawową i oczywistą sprawą jest zastosowanie znieczulenia miejscowego. Stanowi to gwarancję, że w czasie zabiegu pacjent nie poczuje bólu w zębie i jego okolicach. Charakter działań podejmowanych przez stomatologa, zwłaszcza w sytuacjach bardzo zaawansowanych, a także związanych ze szczególnie trudnymi warunkami anatomicznymi pacjenta (np. bardzo długie i kręte kanały zębowe), zmusza do zdecydowanych działań. Niezwykle istotne jest dokładne oczyszczenie i przepłukanie kanału – są to procedury związane z dotarciem do głębokich warstw zęba, dlatego zwykle wiążą się z przeżywaniem przez pacjentów dolegliwości bólowych, które zaczynają w momencie, kiedy środek użyty do znieczulenia przestanje działać – znieczulenie utrzymuje się zwykle do 1.5 – 3 godzin po zabiegu, jednak jest to kwestia silnie zróżnicowana.
Indywidualną sprawą jest również to, jak długo utrzymuje się ból. Jest on spowodowany niemożliwym do uniknięcia podczas tego typu zabiegów podrażnieniem tkanek i trwa zazwyczaj 2-3 dni. Jest to czas, w którym zachodzą najbardziej gwałtowne procesy regeneracyjne, jednak w szczególnych przypadkach pacjenci mogą odczuwać ból lub wzmożoną wrażliwość jeszcze przez kolejne 2-3 tygodnie. Na początkowym etapie warto wspomagać się środkami przeciwbólowym, a także maksymalnie ograniczać aktywność zęba poddanego zabiegowi. Jeśli ból jest bardzo silny lub trwa w niezmiennym natężeniu dłużej niż kilka dni, należy skonsultować się z dentystą i sprawdzić, czy nie doszło do nieprawidłowości w przeprowadzonym leczeniu – zdarza się to rzadko, jednak w takiej sytuacji wskazane jest wykonanie zdjęcia RTG, które wykaże, czy nie została pozostawiona resztka zainfekowanej miazgi.
Zachęcamy do skorzystania z naszej wiedzy, doświadczenia i szerokiej oferty – diagnostyka, profilaktyka, chirurgia, protetyka, a także stomatologia estetyczna, dziecięca i wiele innych. Serdecznie zapraszamy na naszą stronę internetową https://www.dentyscipod1.pl/